Міжнародний день відмови від куріння, який відзначають щорічно у третій четвер листопада, встановлений з ініціативи Американського онкологічного товариства 1977 року після того, як було визнано згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку.

2020_11_19_0001

Поширеність куріння в Україні є високою – більше третини населення (34%) віком 18-69 років є курцями. Особливе занепокоєння викликає висока поширеність куріння серед жінок (16,7%), адже курить кожна шоста. Водночас в Україні курить кожен другий чоловік (50,3%). Такі дані наводить масштабне дослідження STEPS щодо поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні.

За даними щорічного звіту Державної служби статистики України, поширеність щоденного куріння у Житомирській області – 15,8% населення у віці 12 років і старшому (курять 162,2 тис. осіб).

Електронні сигарети і тютюнові вироби електричного нагрівання (далі – ТВЕН) набувають все більшої популярності серед молоді (18-29 років) – 6,6% вживають електронні сигарети, а 4,7% курять тютюнові вироби для нагрівання. Така ситуація стала можливою внаслідок відсутності законодавчого регулювання реклами та продажу ТВЕН та пристроїв для їх куріння.

Наукові дані не дозволяють стверджувати, що вживання будь-якого виду тютюнових виробів може бути безпечнішим для здоров’я, у порівнянні з іншими. Згідно зі звітом ВООЗ 2020 р., у рідинах в електронних сигаретах є токсичні речовини – метали (хром, нікель, свинець), карбоніли (формальдегід, ацетальдегід, акролеїн, гліоксаль), шкідливі ароматизатори (діацетил, циннамальдегід, бензальдегід). А в аерозолі тютюнових виробів для нагрівання (Iqos і Glo) містяться понад 50 канцерогенних речовин.

Внаслідок тютюнового лобізму електронні пристрої для куріння (електронні сигарети та тютюнові вироби для нагрівання) досі не підпадають під дію чинного антитютюнового законодавства. Єдина норма, згадана у законах, – це заборона куріння електронних сигарет у громадських місцях. Тож їхнє рекламне просування на ринку та продаж жодним чином не обмежені. Тютюнова індустрія б’є прямо в ціль по підлітках та молоді, яких залучити до куріння найпростіше: через соціальні мережі, популярних блогерів та яскраві вивіски на вітринах магазинів.

Як наслідок, кожен 5-й підліток в Україні курить електронні пристрої для куріння, які стають першим кроком до вживання інших тютюнових виробів. Вони, так само як і звичайні сигарети, викликають нікотинову залежність та несуть загрози здоров’ю.

Минулого тижня парламент зареєстрував комплексний антитютюновий законопроєкт №4358, який значно посилить захист здоров’я громадян від шкоди тютюну та його замінників, запровадить нові медичні попередження на тютюнових виробах та посилить захист від пасивного куріння у громадських і на робочих місцях. Зокрема, ним передбачено заборону реклами сигарет в Інтернеті та їх продаж особам до 21 року. Також під обмеження потраплять ароматизовані тютюнові вироби і рекламна викладка сигарет у магазинах та кіосках.

Через наслідки куріння українська економіка щодня втрачає 250 млн гривень. Від хвороб, спричинених курінням, в Україні щодня помирає 233 людини. Антитютюновий закон №4358 допоможе зберегти тисячі життів від передчасної смерті – при цьому реалізація його положень не потребує жодних витрат з Державного бюджету. Прийняття цього закону допоможе вберегти майбутні покоління від тютюнової залежності.

Обласний центр громадського здоров’я.