Проводиться щорічно, починаючи з 2015 року, для підвищення обізнаності про проблему стійкості до протимікробних препаратів у всьому світі і заохочення передового досвіду серед широкої громадськості, медичних працівників та політиків для уповільнення розвитку та поширення лікарсько-стійких інфекцій.

Раніше цей тиждень називався Всесвітнім тижнем правильного використання антибіотиків. З 2020 року отримав назву «Всесвітній тиждень правильного використання протимікробних препаратів», що відображає розширення тематики тижня, оскільки тепер він присвячений всім типам протимікробних препаратів, включаючи антибіотики, протигрибкові, протипаразитарні та противірусні засоби.

Кампанія 2020 року проводиться під загальним гаслом «Протимікробні препарати вимагають обережного поводження!», а тема для сектора охорони здоров’я людини – «Об’єднаємо зусилля для збереження протимікробних препаратів!» присвячена необхідності вжити заходів для збереження ефективності антибіотиків, противірусних, протигрибкових і протипаразитарних засобів, які мають найважливіше значення для профілактики і лікування інфекцій у людей.

ВООЗ назвала проблему антимікробної резистентності однією з 10 найбільших загроз громадському здоров’ю, з якими стикається людство.

Стійкість до протимікробних препаратів виникає в результаті поступової втрати бактеріями, вірусами, грибками і паразитами сприйнятливості до лікарських препаратів, ускладнює лікування поширених інфекцій і підвищує ризик поширення, важкого перебігу і летального результату хвороб.

2020_11_18_01

Чому зростає антимікробна резистентність?

- Неналежне і надмірне використання антимікробних препаратів у медицині, тваринництві та рослинництві. Цьому також сприяє неправильне призначення препаратів лікарями і недотримання режиму лікування пацієнтами. Так, антибіотики вбивають бактерії, але не лікують такі вірусні інфекції, як застуда і грип. Однак їх часто призначають при таких хворобах або приймають без належного контролю з боку медиків. Антибіотиками також часто зловживають у сільському господарстві.

- Відсутність доступу як для людей, так і для тварин до чистої води та санітарно-гігієнічних засобів. Незадовільний стан систем питного водопостачання та санітарії в медичних установах, на сільськогосподарських підприємствах і в місцях проживання людей сприяє появі і поширенню лікарсько-стійких інфекцій.

- Пандемія COVID-19. Зловживання антибіотиками в період пандемії коронавірусу може прискорити процес формування і поширення стійкості до протимікробних препаратів. COVID-19 викликається вірусом, а не бактеріями, тому антибіотики не слід використовувати для профілактики або лікування вірусних інфекцій, якщо вони не супроводжуються бактеріальними інфекціями.

Обласний центр громадського здоров’я.