2020_10_01_001

 

16 жовтня Всесвітній день анестезії. Саме цього дня в 1846 році американський хірург і стоматолог Вільям Томас Грін Мортон вперше публічно продемонстрував успішне застосування анестезії для загального наркозу. Препарати і методологія для проведення анестезії постійно удосконалюються, як і знання та навички фахівців даної галузі медицини. Цьогорічна кампанія зосереджується на професійному благополуччі анестезіологів, адже представники цієї спеціальності відчувають високий рівень професійної втоми, синдрому вигорання.

16 жовтня – День боротьби з алергією (День алерголога). Термін «алергія» вперше був введений віденським педіатром Клеменсом Фон Пірке в 1906 році. В останні десятиліття відзначається виражений ріст захворюваності на алергію, і лікарі, що здійснюють діагностику та лікування цих недуг, не на жарт стурбовані цими тенденціями.

16 жовтня – Всесвітній день здорового харчування. Правильне харчування  є одним з найбільш значущих аспектів здоров’я людини. Давня мудрість говорить: «Ми є те, що ми їмо». Харчуйтеся правильно, не шкодуйте часу на приготування здорової свіжої їжі, відмовляйтеся від швидкого харчування – і ви істотно зміните своє життя на краще!

17 жовтня – Всесвітній день гіпертензії. Відзначається щороку 17 травня з ініціативи Всесвітньої ліги гіпертонії (WHL), але цього року через глобальну пандемію COVID-19 був перенесений на 17 жовтня. Тема 2020 року – «Вимірюй свій кров’яний тиск, контролюй його, живи довше».

17 жовтня – Всесвітній день травми. Травматизм є однією з основних причин передчасної смерті та інвалідності в усьому світі. У багатьох випадках своєчасне надання екстреної та невідкладної допомоги і швидке транспортування постраждалих з місця події до лікувального закладу можуть врятувати життя, знизити можливість виникнення тимчасової непрацездатності та істотно поліпшити довгостроковий прогноз збереження життя і здоров’я.

18 жовтня – Міжнародний день менопаузи. Був заснований 2009 року Міжнародним товариством менопаузи. Третину життя жінки проводять у менопаузі. І якщо у цей період не приділяти достатньої уваги своєму здоров’ю, суттєво зростає ризик розвитку порушень нервової системи, серцево-судинних захворювань, остеопорозу тощо, що знижує якість життя жінки. Однак фахівці впевнені, що багатьох цих проблем можна уникнути при правильному догляді. Темою Всесвітнього дня менопаузи 2020 року є передчасна недостатність яєчників.

18-24 жовтня – Міжнародний тиждень профілактики інфекцій. Президент США Рональд Рейган у 1986 році вперше проголосив третій тиждень жовтня Національним тижнем інфекційного контролю, і з тих пір він перетворився на міжнародний захід, присвячений важливості профілактики інфекцій в багатьох країнах. Цьогорічна кампанія підкреслює неоціненну роль фахівців з профілактики інфекцій в захисті медичних працівників і пацієнтів від COVID -19.

19 жовтня – Всесвітній день дитячих кісток та суглобів. Заснований спеціальною педіатричною групою з питань кістково-суглобової ініціативи США, що має на меті зосередити увагу на стані здоров’я опорно-рухового апарату дітей.

20 жовтня – Всесвітній день профілактики остеопорозу. Остеопороз – захворювання, пов’язане зі зниженням щільності кістки і витонченням кісткової тканини, через це з’являється високий ризик переломів кісток. Воно небезпечне своїм малосимптомним початком, який маскується під артрози суглобів або остеохондроз.

20 жовтня Всесвітній день статистики. Вперше було відзначено 2010 року. У червні 2015 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію 69/282, в якій визначила 20 жовтня 2015 року другим Всесвітнім днем статистики та вирішила відзначати його кожні п’ять років. Тема 2020 року – «Об’єднуємо світ за допомогою даних, яким ми можемо довіряти».

20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Встановлено Указом Президента України від 17 січня 2005 року № 42/2005. Як і у всьому світі, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає і в даний час у структурі онкопатології жінок посідає одне з перших місць.

21 жовтня – Всесвітній день йододефіциту. Йод – це мікроелемент, потрібний для вироблення гормонів щитоподібної залози, яка регулює наш метаболізм. Нестача йоду в організмі призводить до затримки росту у дітей, порушення інтелектуальної активності, розвитку та обміну речовин.

22 жовтня – Міжнародний день розповсюдження інформації про заїкання. Відзначається з 1998 року. Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб, заїканням називається порушення мови, яке характеризується частим повторенням або пролонгацією звуків, складів і слів, а також частими зупинками або нерішучістю в мові, що розривають її ритмічний перебіг. Серед хлопчиків ця хвороба виникає у п’ять разів частіше, ніж у дівчаток.

23 жовтня – Міжнародний день поінформованості про синдром Кабукі. Свою назву це рідкісне захворювання отримало від характерних зовнішніх ознак: обличчя хворого набуває виразу загримованого актора японського театру Кабукі. Цей синдром часто супроводжується різними розладами, серед яких – затримка розумового розвитку, росту, скелетні відхилення, втрата слуху, смакові аномалії, відхилення в поведінці і т.д. Конкретної системи лікування синдрому Кабукі немає, методи лікування визначаються для кожного окремого випадку.

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Заснований за ініціативою міжнародної неурядової організації Rotary International з метою привернути увагу світової спільноти до проблеми захворювання на поліомієліт та завершення більш як 30-річної боротьби за викорінення цього небезпечного захворювання на всій планеті. Дата приурочена до дня народження Джонаса Солка – американського епідеміолога і вірусолога, який розробив у 1952-1955 роках інактивовану вакцину проти поліомієліту. Імунізація є єдиним ефективним захистом від цієї хвороби.

25-31 жовтня – Міжнародний тиждень профілактики отруєння свинцем. Відзначається з 2015 року з ініціативи Глобального альянсу з відмови від застосування свинцю у фарбах (GAELP), який спільно координують Програма ООН з навколишнього середовища  та ВООЗ, з метою підвищити обізнаність про наслідки впливу свинцю на здоров’я. Тема 2020 року – «Прискорення глобальної відмови від свинцевої фарби».

29 жовтня – Всесвітній день псоріазу. Відзначається з ініціативи Міжнародної Федерації Асоціацій хворих на псоріаз з 2004 року. Тема 2020 року – «Будь поінформованим». Люди, поінформовані про основні можливості, які сьогодні існують для діагностики та лікування псоріазу, можуть краще контролювати свою хворобу та мотивувати зміну поведінки у своїх громадах.

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом. Історія дати почалася в 2004 році, коли Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила інсульт глобальною епідемією, а в 2006 рік була створена Всесвітня організація боротьби з інсультом, яка і заснувала цей день. Цьогорічна кампанія має на меті підвищити обізнаність про важливість фізичної активності у зменшенні ризику виникнення інсульту та підтримці одужання.

Обласний центр громадського здоров’я.