Вересень – Всесвітній місяць обізнаності з хворобою Альцгеймера. Відзначається з 2012 року з метою підвищення поінформованості про це захворювання та подолання стигми, пов’язаної з цим видом деменції.

2020_09_01_1

4 вересня – Всесвітній день сексуального здоров’я. Встановлений 2010 року з ініціативи Всесвітньої асоціації сексуального здоров’я (WAS), щоб почати ламати страхи та табу, які оточують сексуальність. Тема 2020 року – «Сексуальне задоволення в часи COVID-19».

7 вересня – Міжнародний день чистого повітря для блакитного неба. Цього року відзначається вперше. 19 грудня 2019 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію про його проведення. Мета Міжнародного дня чистого повітря для блакитного неба – підвищувати рівень обізнаності громадськості на всіх рівнях про те, що чисте повітря є важливим для здоров’я, продуктивності праці, економіки та навколишнього середовища.

8 вересня – Всесвітній день фізичного терапевта (спеціаліста з фізичної реабілітації). Проводиться щороку в день, коли у 1951 році була заснована Всесвітня конфедерація з фізичної терапії. У центрі уваги цьогорічної кампанії – реабілітація після COVID-19 та роль фізіотерапевтів у лікуванні людей, постраждалих від коронавірусу.

9 вересня – Міжнародний день краси і День косметолога. Професія косметолога стає популярною. Для роботи цих фахівців необхідні знання фармакології, хімії, анатомії людини, біохімії і хвороб шкіри, вміння їх діагностувати і лікувати. Косметолог повинен вміти визначати тип шкіри і підбирати програми догляду за нею, розуміти, як взаємодіють різні засоби із шкірою, вміти враховувати індивідуальні особливості та проблеми зовнішнього покриву, щоб не викликати алергічної реакції і неприємних відчуттів.

10 вересня – Всесвітній день запобігання самогубствам. Проводиться з ініціативи Міжнародної асоціації запобігання самогубствам (МАПС) при активній підтримці Всесвітньої організації охорони здоров’я. Кількість самогубств у світі зростає щороку. В Україні статистика також невтішна. Особливо вразливими категоріями є діти та підлітки. Запобігання самогубству вимагає зусиль багатьох: сім’ї, друзів, колег, членів громади, освітян, релігійних лідерів, медичних працівників, політиків та уряду.

12 вересня – Всесвітній день надання першої медичної допомоги. Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця запровадила Всесвітній день першої допомоги у 2000 році. Незалежно від віку чи професії, знання про те, як надати першу допомогу – безцінні. Адже саме вони можуть відіграти вирішальну роль у боротьбі за життя потерпілого. Принципи надання першої медичної допомоги обов’язково має знати кожна людина.

12 вересня – День фізичної культури і спорту України. Свято встановлене «... на підтримку ініціативи фізкультурних і спортивних організацій та об’єднань громадян ...» згідно з Указом Президента України від 29 червня 1994 року № 340/94 і припадає на другу суботу вересня. Без сумніву, саме фізично і духовно розвинені люди завжди були опорою суспільства, його рушійною силою. Відомо, що заняття фізкультурою загартовують не тільки тіло, а й дух людини, допомагають розвивати такі якості, як воля, цілеспрямованість та наполегливість.

13 вересня Всесвітній день боротьби із сепсисом. Сепсис - це небезпечна для життя дисфункція внутрішніх органів, викликана порушенням регуляції відповіді організму на інфекцію. Якщо сепсис не розпізнати на ранній стадії та не забезпечити своєчасне лікування, він може викликати септичний шок, поліорганну недостатність і смерть.

15 вересня – Всесвітній день поінформованості про лімфоми. Це глобальна ініціатива Коаліції лімфоми, некомерційної організації мережі груп пацієнтів з лімфомою з 44 країн світу. Терміном «лімфома» в медицині називають групу онкозахворювань, при яких уражаються клітини лімфатичної системи. У країнах Європи захворюваність на лімфоми становить близько 12-15 випадків на 100 000 населення в рік. Сучасна практика дозволяє вилікувати лімфоми в 80% випадків. Шанси хворих на одужання повністю залежать від точної та своєчасної діагностики.

17 вересня – Всесвітній день безпеки пацієнтів. Визнаючи безпеку пацієнтів глобальним пріоритетом у галузі охорони здоров’я, усі 194 держави –члени ВООЗ на 72-й Всесвітній асамблеї охорони здоров’я у травні 2019 року підтримали встановлення Всесвітнього дня безпеки пацієнтів з метою підвищити поінформованість про цю проблему безпеки пацієнтів з тим, щоб кожен взяв на себе частку відповідальності за підвищення безпеки послуг охорони здоров'я. Тема Всесвітнього дня безпеки пацієнтів 2020 року: «Безпека медичних працівників – пріоритет для безпеки пацієнтів».

19 вересня – День фармацевтичного працівника України. Встановлений Указом Президента України № 1128/99 від 07.09.1999 р. у третю суботу вересня. Фармацевтична галузь України включає в себе виробництво лікарських засобів і виробів медичного призначення, оптову і роздрібну торгівлю, спеціалізоване зберігання і розподіл за допомогою налагодженої збутової мережі (аптеки, аптечні пункти тощо). Вона посідає значне місце в економіці України, оскільки є важливим сегментом національного ринку, багато в чому визначає національну і оборонну безпеку країни.

21 вересня – Міжнародний день поширення інформації про хворобу Альцгеймера. На початку 20 століття німецький психіатр Алоїс Альцгеймер описав хворобу, названу згодом його ім’ям. Аналіз цього захворювання він опублікував у 1906 році. Потім у медичній літературі з’явилося ще кілька схожих описів. Незабаром хвороба Альцгеймера була визнана самостійним захворюванням. Ця нейродегенеративна хвороба, як правило, виявляється у людей, старших 65 років.

21-27 вересня – Міжнародний тиждень глухих. Започаткований за ініціативою Всесвітньої федерації глухих з 1958 року. Відзначається в останній повний тиждень вересня, щоб привернути належну увагу міжнародних правозахисних інстанцій і світової громадськості до вирішення проб­лем громадян з порушеннями слуху, забезпечення їхніх прав і свобод. Тема 2020 року присвячена визнанню прав глухих людей.

22 вересня – Всесвітній день без автомобіля. Вперше цю акцію провели в Парижі в 1998 році, згодом її підтримали Ісландія та Великобританія. А з 2000 року подібні акції почали проводитися у різних містах по всьому світу зі спільною метою – зменшити кількість автомобілів на вулицях. Цього дня пропонується хоча б на добу відмовитися від використання приватного транспортного засобу на користь громадського транспорту, їзди на велосипеді або пішої ходи. Користь очевидна це зменшення заторів на дорогах, негативного впливу на довкілля.

26 вересня – Всесвітній день контрацепції. Відзначається з 2007 року за ініціативою десяти міжнародних організацій, пов’язаних з проблемами планування сім’ї. За задумом організаторів, цей день повинен привернути увагу влади та громадськості до проблем,  які виникають внаслідок недостатнього статевого виховання і нехтування засобами контрацепції. Сучасна медицина пропонує безліч різних методів, що дозволяють запобігати незапланованій вагітності та відрізняються між собою механізмом дії, ефективністю і способом їх використання. Врахування цих особливостей дає можливість підібрати засіб запобігання вагітності відповідно до індивідуальних потреб.

27 вересня – Всесвітній день серця. Проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я з 2000 року в останню неділю вересня. Метою цього міжнародного дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, правильний спосіб життя для їх запобігання і профілактичні заходи для зменшення смертності від хвороб серця. Під час пандемії COVID-19 турбота про серце є важливішою, ніж будь-коли раніше, адже хворі на серцево-судинні захворювання мають вищий ризик тяжкого перебігу коронавірусу та розвитку ускладнень.

28 вересня – Всесвітній день боротьби проти сказу. Заснований з ініціативи Глобального альянсу з контролю сказу і відзначається щорічно, починаючи з 2007 року. Цей день покликаний привернути увагу до проблеми поширення цієї хвороби, а також до її наслідків. А дата обрана в зв’язку з тим, що в цей день в 1895 році помер Луї Пастер – відомий мікробіолог, один з розробників вакцини проти сказу. Тема Всесвітнього дня сказу 2020 року – «Зупинимо сказ: співпраця, вакцинація».

29 вересня – День отоларинголога. Після зору, слух є другим за значимістю почуттям, а разом з мовою він робить людину здатною до складної інтелектуальної діяльності, сприйняття інформації. ЛОР-органи також необхідні людині для опору організму негативному впливу навколишнього середовища, і їх функціонування прямо позначається на правильній роботі всього організму. До того ж нюх і смакові сприйняття роблять наше життя яскравим і насиченим. На жаль, люди дуже часто нехтують своєчасним зверненням до отоларинголога і займаються самолікуванням. У результаті нерідко до фахівця такі пацієнти потрапляють вже з занедбаними стадіями захворювання, тому лікарям доводиться не тільки лікувати хворобу, але іноді і рятувати життя пацієнтам. Але ж захворювання ЛОР-органів на сьогоднішній день одні з найпоширеніших як у дітей, так і у дорослих.

29 вересня – Міжнародний день поширення інформації про продовольчі втрати і харчові відходи. Встановлений 19 грудня 2019 року 74-ою Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй. Третина їжі, виробленої для споживання людиною, втрачається в світі, тоді як понад 820 мільйонів людей продовжують голодувати щодня. Продовольчі втрати та відходи спричиняють вкрай неефективне використання ресурсів (наприклад, праці, води, енергії та землі), а також кліматичні зміни та соціальні наслідки. Під час пандемії COVID-19 ця проблема особливо загострилась.

 

Обласний центр громадського здоров’я.