З 325 мільйонів людей, які живуть з гепатитами у всьому світі, у цілому понад 290 мільйонів не знають про свою хворобу. Гепатит С передається через кров, найчастіше – при переливанні, якщо при цьому зневажаються правила безпеки. А ще можна заразитися, вколюючи наркотики, під час татуювання чи пірсингу, під час процедури того ж манікюру чи педикюру, якщо не була проведена правильна дезінфекція. Також хвороба може передаватися при незахищених статевих контактах.Якщо гепатит С не виявити  і не лікувати, то він може викликати хвороби печінки, цироз і рак печінки. Перевірити себе на наявність гепатиту може кожен з нас, звернувшись до свого сімейного лікаря. Як проводиться процедура тестування на гепатити та чому це так важливо, –  розповідає Ольга Вікторівна Осадчук, завідувачка амбулаторії загальної практики-сімейної медицини №11 КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради.

2020_07_24_01

–Наш лікувальний заклад, – говорить Ольга Вікторівна, – обслуговує загалом близько 18 тисяч населення двох районів міста Житомира – Мальованки і Корбутівки. В амбулаторії працює 9 лікарів загальної практики-сімейної медицини, які надають первинну медичну допомогу жителям цих двох районів та 9осіб середнього медперсоналу. Серед інших видів медичної допомоги, яку ми надаємо, як фахівці первинної ланки, є і швидке проведення тестів на вірусні гепатити В і С та ВІЛ-інфекцію.

2020_07_24_02

Під час прийому сімейний лікар оглядає пацієнта,збирає скарги та анамнез, і якщо  виникає якась підозра  або, можливо, пацієнтсам виявляє бажання дообстежитись, лікар скеровує його на тестування на гепатити. Для цього аналізу в умовах амбулаторіїбереться кілька крапель капілярної крові, тобто крові з пальця, наноситься на спеціальний планшет, тадодається кілька крапель спеціального розчинника. Результат такого аналізу може бути  готовий уже через 15 хвилин і може бути як позитивний, так і негативний та сумнівний. Відразу зауважу, що позитивний результат не є остаточним підтвердженням діагнозу. У випадку позитивного результату ми в обов’язковому порядку скеровуємо пацієнта до фахівця вторинної ланки – лікаря-інфекціоніста, який направляє його надообстеження і, згідно з їх результатами, призначає подальше лікування.

2020_07_24_03

Чому так важливо виявити захворювання на ранньому етапі, коли ще немає розвитку ускладнень? Як показує практика, при своєчасному виявленні вірусні гепатити досить добре піддаються лікуванню, яке цілком може завершитися повним одужанням людини. Проте досить часто буває і так, що пацієнт не відчуває проявів гепатиту, особливо гепатиту С, і вже років через двадцять в організмі людини настають, на жаль, незворотні зміни.

2020_07_24_04

У нашому лікувальному закладі ми ведемо облік проведеного швидкого тестування на гепатити. Наприклад, за цей рік проведено близько 2000 таких обстежень, що значно менше, аніж за минулий рік, у зв’язку з карантинними обмеженнями. З цієї кількості проведених тестів 8 дали позитивний результат на гепатит С і один випадок — на гепатит В. Як бачимо, частка виявленого гепатиту С значно більша, аніж гепатиту В.

2020_07_24_05

Пройти безкоштовно швидкісне тестування на гепатити та ВІЛ-інфекцію можуть не лише пацієнти, які уклали декларацію з нашими сімейними лікарями, а й самі працівники нашого закладу. Ми постійно дбаємо про наявність таких тестів і вони є у нас у необхідній кількості. Окрім того, усі медичні сестри нашої амбулаторії за рахунок закладу вакциновані від гепатиту В для того, аби у випадку медичної аварії вони були впевнені у своїй захищеності від гепатиту В.

Тож 28 липня, коли увесь світ відзначає День боротьби з гепатитами, для нас, фахівців первинної ланки це ще одна можливість наголосити  на важливості тестування на гепатити, особливо В і С. Через те, що симптоми хвороби часто не проявляються протягом довгого часу, а наслідки для здоров’я можуть бути катастрофічними.

Дбайте про своє здоров’я, вакцинуйтеся та перевіряйтеся на наявність небезпечних хвороб за найменших сумнівів.

                                                            Обласний центр громадського здоров’я.