Такій темі був присвячений круглий стіл в онлайн-форматі, організований Житомирським обласним центром громадського здоров’я 24 червня 2020 року в рамках реалізації проекту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні «Прискорити темпи зменшення рівня захворюваності на туберкульоз та ВІЛ за рахунок забезпечення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики і лікування туберкульозу, шляхом розширення доказової медичної профілактики, діагностики та лікування ВІЛ та створення стійкої та життєздатної системи охорони здоров’я».

2020_06_25_01

З того часу, як у кінці 2019 року в Ухані (Китай) почався спалах коронавірусної інфекції, і по сьогоднішній день увага світової спільноти прикута до пандемії COVID-19. Та за коронавірусом ми забули про іншу пандемію, яка охопила країни усіх континентів, – ВІЛ/СНІД. За 37 років, які минули з моменту реєстрації перших випадків захворювання, вірус імунодефіциту вразив більше 92 мільйонів осіб. СНІД посідає четверте місце в світі серед причин смерті.

Тож головна мета круглого столу «Тестування на ВІЛ: стратегія подолання епідемії» – привернути увагу до проблеми поширення ВІЛ-інфекції в області, обговорити ефективну взаємодію громадських та державних організацій у сфері профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу, поширити інформацію щодо формування навичок безпечної поведінки у молоді.

 

Участь у заході взяли фахівці охорони здоров’я, представники правоохоронних органів та громадських організацій.

2020_06_25_02

 

Питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні є одним із пріоритетних напрямків у збереженні громадського здоров'я. Про проблеми громадського здоров'я та епідемію ВІЛ-інфекції розповіла Ліна Возна – завідувачка відділу медичної статистики та аналітики КНП «Обласний центр громадського здоров’я» Житомирської обласної ради.

2020_06_25_03

 

Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, лише за січень-травень 2020 року офіційно зареєстровано 6364 випадки ВІЛ-інфекції, 1797 випадків СНІДу та 921 смерть, зумовлену СНІДом, серед громадян України та 22 випадки ВІЛ-інфекції серед іноземців. Із ситуацією, яка сьогодні склалася в області, ознайомила Олена Варваровська – завідувачка відділення для профілактики та боротьби із ВІЛ/СНІДом КНП «Обласний медичний спеціалізований центр» Житомирської обласної ради.

 

За даними обласного медичного спеціалізованого центру, у Житомирській області станом на 01.06.2020 року (починаючи з 1995 р.) виявлено 10202 особи, які мають позитивний результат обстеження на ВІЛ, з них перебувають на обліку з діагнозом ВІЛ-інфекція 7492 особи. Захворіло на СНІД – 2532, а померло від СНІДу 1147 жителів області. Діагноз «туберкульоз» встановлено 1565 ВІЛ-інфікованим.

 

Статевий шлях передачі ВІЛ становить 46,7% (3499 осіб, з яких 3450 інфікувалися ВІЛ через гетеросексуальні стосунки, а 48 – через гомосексуальні стосунки). Парентеральний (через кров) шлях передачі ВІЛ становить 34,8% або 2604 особи, з яких 2603 інфікувалися через вживання наркотичних речовин. ВІЛ-інфікованими жінками народжено 1357 дітей, з яких 68 дітям встановлено діагноз «ВІЛ-інфекція», у 1077 дітей діагноз «ВІЛ-інфекція» знятий, тобто такі діти є абсолютно здоровими щодо ВІЛ/СНІДу, статус інших дітей уточнюється до моменту досягнення ними 1,5-річного віку. Від СНІДу померло 10 дітей.

 

26 червня відзначають Міжнародний день боротьби із вживанням наркотиків та їх незаконним обігом. Вживання наркотиків безпосередньо пов’язане з поширенням таких хвороб, як ВІЛ/СНІД, гепатити В і С, інфекції, що передаються статевим шляхом. За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності, у всьому світі понад 31 млн осіб страждають від розладів, викликаних вживанням наркотичних речовин. Щонайменше 11 мільйонів людей приймають наркотики ін’єкційно, з них 1,4 млн є носіями ВІЛ.

2020_06_25_04

 

«Посил надії: запобігання і лікування наркоманії – реально» – такою була тема виступу Максима Кутишенка – експерта УОЗ ОДА за напрямом «Наркологія», директора КНП «Обласний медичний спеціалізований центр» Житомирської обласної ради.

2020_06_25_05

 

Наркоманія є одночасно проблемою соціальною, психологічною, медичною і правовою. Тож профілактична діяльність має охоплювати всі сфери попереджувальної роботи: від запобігання початку вживання наркотичних речовин до зменшення спричинених ними негативних наслідків для суспільства. Про правові аспекти проблеми наркоманії та відповідальність за порушення законодавства поінформувала Тетяна Кривенко – старший інспектор сектору зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції, лейтенант патрульної поліції.

2020_06_25_06

 

У нашій області у напрямку протидії поширенню ВІЛ/СНІДу активно працюють та надають профілактичні послуги громадські організації, зокрема і Благодійний Фонд «Нехай твоє серце б’ється». Про партнерство як запоруку ефективної діяльності у сфері подолання епідемії ВІЛ/СНІДу повідомила Наталія Нагорна – директор БФ «Нехай твоє серце б’ється», член національного комітету регіональної політики протидії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу.

2020_06_25_07

 

Андрій Сторожук – заступник директора громадської організації «Перспектива» розповів про сучасні методи профілактики ВІЛ/СНІДу та наркоманії та досвід роботи ГО «Перспектива».

2020_06_25_08

 

Підсумовуючи роботу круглого столу, учасники дійшли висновку, що проблема поширення ВІЛ/СНІДу та наркоманії в Україні може бути розв’язана лише за умови активної участі родини, громад, неурядових організацій, засобів масової інформації, фахівців охорони здоров’я, правоохоронних органів та правильної державної політики. Це питання потрібно сприймати ширше, ніж суто медичне, і усвідомлювати на рівні цілого суспільства.

 

                                                                                     Обласний центр громадського здоров’я.