Міжнародна кампанія з відзначення Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу – 2020  проходить під гаслом:  Настав час подолати туберкульоз! #It’sTimeToEndTB

2020_03_24_1

 

Настав час подбати про своє здоров'я.

Настав час перевіритися на туберкульоз.

Настав час дізнатися про симптоми туберкульозу.

Настав час звернутися до лікаря, а не самому лікувати себе.

Настав час підтримати людей, в житті яких є туберкульоз.

Настав час проявити настороженість до ТБ у пацієнтів.

Настав час рекомендувати кожному пацієнту пройти скринінг на ТБ.

Настав час допомогти людям з ТБ успішно лікуватися.

У Глобальному звіті з туберкульозу за 2018 рік ВООЗ наголосила, що найважливішою проблемою залишається те, що в усьому світі туберкульоз є однією з перших десяти причин смерті. Щороку мільйони людей продовжують хворіти на туберкульоз. За підрахунками ВООЗ, у 2017 році на туберкульоз у світі занедужало близько 10 млн людей, з-поміж них 1 млн ­­– це діти. Також у 2017 р. туберкульоз став причиною смерті 1,6 млн осіб, із яких 300 000 мали поєднану інфекцію ВІЛ/ТБ.

За визначенням ВООЗ, Україна належить до країн, де кількість хворих на мультирезистентний туберкульоз є однією з найбільших у світі. Крім того, Україна увійшла до п’ятірки держав з найвищою кількістю зареєстрованих випадків ТБ із розширеною резистентністю – 1 097 випадків у 2017 р. Утім, показники мають тенденцію до зниження, за останні роки ВООЗ відзначає зниження кількості нових випадків ТБ на 10% та зменшення на 3% кількості випадків мультирезистентного ТБ серед нових випадків.

Ситуація з туберкульозу в Україні

В 2019 році в Україні зареєстровано 20643 випадки вперше діагностованого туберкульозу, що становить 49,2 на 100 тис. населення, у 2018 р. зазначені показники становили відповідно 21314 та 50,5. Тобто показник захворюваності знизився на 2,6%.

Серед дітей 0-17 років у 2019 р. зареєстровано 787 випадків вперше діагностованого туберкульозу, що становить 10,4 на 100 тис. дитячого населення, в 2018 р. відповідно 767 та 10,1, тобто показник захворюваності зріс на 3,0%.

В Україні впроваджено сучасні стандарти виявлення, діагностики та лікування туберкульозу, ВІЛ-інфекції/туберкульозу, хіміорезистентного туберкульозу.

Для лікування хворих на туберкульоз протитуберкульозні заклади забезпечені протитуберкульозними препаратами, які закуплено за кошти Державного бюджету та Глобального фонду.

Ситуація із захворюваністю на туберкульоз в області

Ситуація із захворюваністю на туберкульоз в області  залишається складною.

Житомирська область за рівнем захворюваності на туберкульоз посідає сьоме місце після Одеської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Київської, Херсонської та Закарпатської областей.

У 2019 році виявлено 707 нових випадків захворювання на туберкульоз. Показник  захворюваності на туберкульоз у порівнянні з 2018 роком знизився до 57,9 на 100 тис. населення, або на 4,0%.

Серед вперше  виявлених 34,5% хворих на туберкульоз виявлено в фазі розпаду, 73,6% – бактеріовиділювачі (особливо небезпечні хворі для оточуючих).

У 2019 р. виявлено 31 випадок активного туберкульозу серед дітей 0-17 років, що становить 13,0 на 100 тис. дитячого населення, у порівнянні з 2018 р. показник знизився на 15,6%.

Велике занепокоєння у лікарів-фтизіатрів викликає високий показник захворюваності на хіміорезистентний туберкульоз та ко-інфекцію туберкульоз/ВІЛ-інфекція:

- у 2019 р. зареєстровано 158 нових випадків хіміорезистентного туберкульозу  (2018 р. – 209 випадків), показник захворюваності становить 12,9 на 100 тис. нас. (2018 р. – 17,9)

- у 2019 р. зареєстровано 107 нових випадків ко-інфекції ТБ/ВІЛ-інфекція (2018 р. – 119), показник захворюваності становить 8,6 на 100 тис. нас. (2018 р. – 10,2).

У 2019 р. зареєстровано 115 випадків смерті від активного  туберкульозу (2018 р. – 133),  що становить 9,4 на 100 тис. нас. (2018 р. – 10,8).

Від ко-інфекції ТБ/ВІЛ-інфекція в 2019 р. померло 36 осіб, що становить 3,0 на 100 тис. нас., в 2018 р. відповідно 46 та 3,8 на 100 тис. нас.

Профілактика  та раннє виявлення  туберкульозу:

- обстежено понад 572,0 тис. осіб за допомогою профілактичної флюорографії;

- виконано 5,5 тис. мікроскопічних досліджень мокротиння;

- вакциновано від туберкульозу 5,8 тис. новонароджених;

- туберкулінодіагностикою (проба Манту) охоплено 97,0 тис. дітей 4-14 років.

Організація медичної допомоги хворим на туберкульоз

В області для надання спеціалізованої медичної допомоги хворим на туберкульоз розгорнуто 300 ліжок в обласному протитуберкульозному диспансері.

Область регулярно отримує  увесь перелік протитуберкульозних препаратів, що дозволяє забезпечити всі етапи лікування хворих на туберкульоз: стаціонарний, санаторний, амбулаторний.

На всіх етапах лікування протитуберкульозними препаратами – безкоштовне.

 Що потрібно знати про туберкульоз

Туберкульоз – інфекційна хвороба, перебіг якої характеризується переважним  ураженням легень та явищами  загальної інтоксикації.

Може вражати всі органи  та системи, за винятком  волосся та нігтів.

Зараження відбувається переважно повітряно-крапельним  шляхом під час  спілкування з хворим на туберкульоз або  при вживанні продуктів  від хворої на туберкульоз худоби (м’ясо, молоко, сир).

Мікобактерії можуть потрапляти в організм з пилом, через спільний з хворим посуд, предмети вжитку.

Фактори, які  сприяють  захворюванню на туберкульоз:

- захворювання, які призводять або супроводжуються зниженням імунітету (цукровий діабет,  гормонозалежні захворювання, виразкова хвороба, наркоманія та алкоголізм, психічні захворювання, ВІЛ-інфікування, хронічні неспецифічні  захворювання легень);

-         неповноцінне харчування;

-         стресові ситуації;

-         паління;

-         соціальна дезадаптація.

Симптоми туберкульозу:

-  тривалий (більше 3-х тижнів) кашель з виділенням  харкотиння  або без нього;

-   тривале підвищення температури тіла, частіше  до 37.5о ;

-         швидка втомлюваність;

-    зниження апетиту та втрата ваги;

-         надмірна пітливість, особливо вночі;

-         порушення сну;

-         підвищена дратівливість або апатія;

-         біль у грудній клітці;

-         задишка;

-         кровохаркання.

Характерне поступове виникнення симптомів. Обстеження на туберкульоз проводиться у поліклініках за місцем проживання та в протитуберкульозних диспансерах.

Щоб уберегтись від туберкульозу, необхідно:

- вести здоровий  спосіб життя: регулярно відпочивати, не палити і не зловживати алкоголем;

- докладати зусиль, щоб харчування родини було якомога повноціннішим;

- проводити  систематичне  прибирання житла,  провітрювати його, не допускати накопичення пилу;

- регулярно, не рідше  1 разу в 2 роки, проходити  флюорографічне обстеження органів грудної клітки (для дорослих);

- слідкувати за  своєчасним проведенням туберкулінодіагностики у дітей (1 раз у рік) та її результатами;

- стежити за  обов’язковим щепленням вакциною БЦЖ  новонароджених (при відсутності протипоказань);

- намагатись не допускати контакту дітей з родичами, хворими на туберкульоз; не брати з собою дітей при відвідуванні  хворого на туберкульоз у лікарні;

- намагатись  обмежувати контакти з хворими на  туберкульоз, оберігати немовлят та маленьких дітей від  контактів з незнайомими людьми (відвідування ринків, магазинів тощо);

- утримуватись від закупівлі продуктів на стихійних ринках;

- при контакті з хворими на туберкульоз потрібно пройти позачергове обстеження у лікарів.

               КНП «Обласний центр громадського здоров'я» Житомирської обласної ради

КНП «Обласний протитуберкульозний диспансер»

Житомирської обласної ради