Жовтень – місяць поінформованості про рак молочної залози. Рак молочної залози на сьогоднішній день – найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, хоча хворіють ним також і чоловіки. Для запобігання захворюванню важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла), а також вчасно проходити огляд у лікаря. Також усім жінкам, старшим 20 років, варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози. У разі виявлення будь-яких змін, слід негайно звернутись до лікаря. Своєчасна діагностика раку молочної залози забезпечує успішне лікування більшості хворих.

2019_10_01

 

1 жовтня – Міжнародний день людей похилого віку. Тема 2019 року «На шляху до досягнення вікової рівності» спрямована на розширення можливостей людей похилого віку в усіх аспектах розвитку, включаючи сприяння їхній активній участі в соціальному, економічному та політичному житті. Гарне здоров’я, економічна безпека, належне житло, сприятливе середовище, доступ до землі чи інших виробничих ресурсів це основи старіння з гідністю. Кожен з нас повинен докласти всіх зусиль, щоб ті, кого ми називаємо людьми похилого віку, змогли жити безтурботно і життєрадісно, оточені турботою, добротою і увагою.

1 жовтня – День геронтолога. Геронтологія намагається відсунути старість, зберегти активний спосіб життя людини якомога довше. Наука має три розділи: геріатрія (вчення про хвороби, пов'язаних з віковими змінами, особливості їх лікування і профілактики), герогігієна (вивчає питання загальної та спеціальної гігієни старих) і геронтопсихологія (займається психолого-поведінковими особливостями людей старших вікових груп).

2 жовтня – День уролога. Урологія одна з тих сфер медицини, про яку не часто говорять вголос, однак із проблемами у якій стикається чи не кожен. Хвороби тут, як і в інших сферах, молодшають. Усім українцям давно треба зрозуміти, що відвідування уролога звичайна практика, і перевірятися у цього спеціаліста необхідно регулярно: так само, як ви постійно ходите до стоматолога.

6 жовтня – Всесвітній день стомованих хворих. Формування штучного кишкового свища вносить суттєві обмеження у життя людини і значно знижує її якість, призводячи до стовідсоткової іналідизації і високого рівня соціальної дезінтеграції. Щорічне проведення Всесвітнього дня стомованих хворих ставить перед собою мету привернути увагу людей до медико-соціальних проблем стомованих хворих та їх реабілітації в суспільстві. 

7 жовтня – Міжнародний день лікаря. Відзначається щорічно в перший понеділок жовтня як день солідарності лікарів усього світу. Адже головна мета лікаря у будь-якій країні поліпшення і збереження здоров'я пацієнтів. Ініціаторами створення цього свята виступили Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) і Міжнародна медична гуманітарна організація «Лікарі без кордонів».

7 жовтня – Всесвітній день Хабітат. У 1985 році ООН ухвалила відзначати цю дату у перший понеділок жовтня кожного року, щоб задуматися про стан наших міст і основне загальне право на адекватне житло, а також нагадати світові про колективну відповідальність за майбутнє середовища проживання людини. ООН-Хабітат цього року закликає зробити внесок у розвиток передових технологічних інновацій як інструменту для перетворення відходів на доходи. Передові технології можуть змінити соціальну, економічну та екологічну сфери, дають можливість краще, дешевше, швидше, масштабніше і простіше вирішити повсякденні питання, зокрема, і поводження з відходами.

8 жовтня – Міжнародний день подіатрії. Це глобальна кампанія, яка має на меті підвищити обізнаність про важливість здоров'я ніг. Адже від їх стану залежать не тільки невимушеність і легкість ходи, гарна постава, а й загальне самопочуття, працездатність людини.

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я. Цьогорічна тема присвячена запобіганню самогубствам. Кожне самогубство трагедія, що приносить горе сім'ям, суспільству і цілим країнам та має довгострокові наслідки для людей, які пережили втрату. ВОЗ закликає 10 жовтня приєднатись до акції «40 секунд дії», щоб підвищити обізнаність про масштаби самогубств у всьому світі та роль, яку кожен із нас може відіграти, щоб запобігти цьому.

11 жовтня – Всесвітній день зору. За допомогою зору ми отримуємо 90 відсотків інформації про навколишній світ. Зберегти гарний зір на все життя дуже важливо, головне   треба постаратися усунути причини погіршення здоров'я наших очей: недосипання, стреси,  перевтому, зловживання шкідливими звичками, тоді вони ще довгий час радуватимуть нас яскравими фарбами сприйняття світу. Цього року гаслом Всесвітнього дня зору є «Догляд за очима всюди».

12 жовтня – Всесвітній день боротьби з артритом. На артрит хворіє приблизно кожна сота людина. Хвороби суглобів вимагають тривалого постійного медичного нагляду та лікування, а також реабілітації та соціальної адаптації. Хоча причини розвитку артритів різноманітні, лікарі все одно рекомендують не нехтувати здоровим способом життя, в тому числі фізичними вправами і правильним харчуванням.

12 жовтня Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги. За визначенням ВООЗ, паліативна допомога є підходом, який покращує якість життя пацієнтів (дорослих і дітей) та їх сімей, які стикаються з проблемами, що супроводжують небезпечні для життя захворювання. Тема 2019 року –«Паліативна допомога: моя турбота, моє право» стосуватиметься важливості мобілізації громад, зокрема волонтерів, для забезпечення права пацієнта на паліативну догляд.

15 жовтня Всесвітній день миття рук. Тема 2019 року - «Чисті руки для всіх». Така проста гігієнічна процедура, як миття рук, здатна запобігти не тільки зараженню організму шкідливими вірусами та інфекціями, але і зробити життя людини більш комфортним, приємним і безпечним.

15 жовтня – Міжнародний день білої тростини. Головна мета цього дня - ще раз привернути увагу громадськості до проблем незрячих людей, які живуть поруч з нами. 1965 року Європейським регіональним комітетом Всесвітньої ради добробуту сліпих була затверджена резолюція про білу тростину як про знак сліпих і слабозорих людей. Біла тростина - це символ незрячих людей, їх «очі», інструмент взаємодії з навколишнім світом.

Обласний центр громадського здоров’я. 

(Далі буде)