7 червня з ініціативи управління охорони здоров’я облдержадміністрації і за підтримки ГО «Дім ветерана» на базі КУ «Обласний медичний центр вертебрології і реабілітації» Житомирської обласної ради відбулася нарада товариства психологів лікувально-профілактичних закладів області.

 

2019_06_10_01

За словами практичного психолога вищої категорії КУ «Обласного медичного центру вертебрології і реабілітації» Н.В. Харитонової, у цьому медичному закладі учасники бойових дій проходять психологічну реабілітацію вже не один рік. Це дійсно унікальний досвід, бо в Україні подібних центрів мало, тобто таких, які спеціалізуються на наданні  психологічної реабілітації у такому об’ємі. На теренах Житомирської області, - говорить Наталя Василівна, - активно діє не лише товариство психологів, а й створено раду – об’єднання психологів, спеціалісти якої працюють безпосередньо з учасниками бойових дій, з їхніми родинами, тобто надають таким людям не лише психологічну підтримку, а й забезпечують їх супровід, консультації, проводять психологічну корекцію. Тож на сьогоднішнє засідання обласного товариства психологів запрошені спеціалісти, які працюють з такими людьми з 2014 року. Це травмотерапевти, супервізори – кваліфіковані фахівці з м.Києва, сертифіковані міжнародними, європейськими асоціаціями тощо. Вони супроводжують психологів, працюють з бійцями, які воювали на передовій, тобто з тими, які мають емоційну нестабільність або такі прояви, як флешбеки, інтрузії. Таким фахівцям,як нікому іншому, відомо, що бойова травма безслідно не зникає і  дає про себе знати.

2019_06_10_02

Оксана Хмельницька, травмотерапевт з міста Києва, координує проект травмотерапії, працює в Центрі терапії травми «Повернення»:

- Ми співпрацюємо з центром «Обрій» з Сєвєродонецька, Маріупольським центром «Відновлення». Також ми допомагаємо  тим, хто працює з людьми, які опинились у складних життєвих ситуаціях. Це робота з військовими, з психологами з різних лікувальних закладів. Тож ми із задоволенням відгукнулись на запрошення житомирських колег, щоб ознайомити їх з методами, з тими напрацюваннями, які застосовують у своїй роботі міжнародні фахівці. Те, що в області є товариство психологів, що є спільноти, які обмінюються досвідом, - це дуже добре. Сьогодні тут, в обласному медичному центрі вертебрології і реабілітації ми будемо проводити супервізію – це форма навчання фахівців, які працюють з людьми. Це ті, хто має справу з травмуючими подіями, хто несе на собі велике навантаження – моральне й психологічне. Ми пропонуємо розгляд робочих ситуацій, випадків. До уваги учасників буде представлено груповий протокол G –TEP, де G – група, ТЕП – терапія для людей, які продовжують перебувати в травмуючих обставинах або, інакше кажучи, для яких «травма триває». Ми проводили дослідження на сході нашої країни, використовуючи цей протокол, і він довів свою ефективність, тож  представлятимемо незабаром  цей протокол і на європейському товаристві травматичного стресу у Роттердамі. Це ще раз доводить, що нас, наші напрацювання сприйняли в міжнародному співтоваристві. Досвід в Україні має доказову базу, використання певних іноземних методик визнано ВООЗ і рекомендовано цей метод для роботи з травмованими людьми. Він практикується при роботі з військовими, з переселенцями, з тими, хто зазнав якихось екологічних катастроф, епідемій тощо. Маємо на меті і надалі знайомити фахівців з такими підходами і дуже сподіваємось, що це допоможе у їх повсякденній роботі.

2019_06_10_03

Олег Новак, психолог центру терапії травми «Повернення», психологічно-кризової служби.

- Сьогодні, як зазначила моя колега, ми плануємо застосувати протокол групової роботи ЕМДР 8 кроків під назвою G – TEP, зокрема опрацювання стресових або травматичних подій за певною технологією учасників. Ми застосовували його неодноразово в практичній роботі з учасниками бойових дій, а також з внутрішньо переміщеними особами, і він дає досить вагомі результати.

2019_06_10_04

Семінар-нарада обласних психологів триває. На наступний день заплановане дводенне навчання - 1 модуль навчального семінару  «Навички для психологічного відновлення», де психологів навчатимуть не лише методиці відновлення учасників бойових дій та членів їх сімей, а й як самим фахівцям бути в ресурсі, залишатись здоровими і психологічно стійкими.

2019_06_10_05

Прес-центр УОЗ.