29 травня відзначається Всесвітній день здоров'я органів травлення, мета якого - привернути уваги суспільства до захворювань шлунково-кишкового тракту, спільний пошук ефективних стратегій боротьби з ними, популяризація здорового способу життя і раціонального харчування, як невід'ємного його компонента.

2019_05_29_002

 

Тематична спрямованість Всесвітнього дня здоров'я органів травлення щороку змінюється, привертаючи увагу до того чи іншого порушення травлення. Тема  2019 року - «Рання діагностика та лікування раку шлунково-кишкового тракту».

2019_05_29_001

Про фактори ризику та причини, лікування та профілактику онкологічних захворювань шлунково-кишкового тракту розповів завідувач онкохірургічного відділення обласного онкологічного диспансеру, експерт УОЗ ОДА за напрямом «Онкохірургія» Ігор Міщеряков.

- На сьогодні в усьому світі і в Україні зокрема протягом останніх 5 років спостерігається така тенденція щодо пухлин шлунково-кишкового тракту: поширеність раку шлунка зменшується, натомість збільшується кількість випадків колоректального раку, тобто товстої і прямої кишки, - зазначає фахівець. - Пов’язано це зі способом життя людини, вживанням недоброякісної їжі, із впливом негативних факторів навколишнього середовища. Серед факторів ризику – спадковість. Коли в сім’ї вже були хворі на злоякісні пухлини шлунково-кишкового тракту, збільшується ризик розвитку раку й у їх родичів. Тим людям, у кого є така спадкова схильність, необхідно періодично проходити ретельне обстеження, моніторинг стану їх здоров'я. Для вирішення цього питання необхідно звертатися до фахівців облонкодиспансеру.

- Що потрібно робити, щоб вчасно діагностувати захворювання?

- Раннє виявлення злоякісних пухлин шлунково-кишкового тракту – це проблема не лише медична, а й соціальна. У розвинених країнах проводиться скринінг населення по вікових категоріях, зокрема, у віці 50 років усі, незалежно від скарг, проходять обстеження шлунка, товстої і прямої кишки. Справа в тому, що на початкових стадіях раку яскраво виражених симптомів немає, захворювання можна виявити тільки за допомогою скринінгу. Патологію шлунка дозволяє діагностувати ендоскопічне обстеження, тобто за допомогою зонда. Виявити колоректальний рак допоможе тест на приховану кров у кишечнику. Якщо тест позитивний, призначається поглиблене обстеження: колоноскопія - ендоскопічне дослідження товстої та прямої кишки. Багато людей бояться проходити процедуру зондування - це боляче, неприємно, але, наприклад, у нашому медзакладі вона проводиться під загальним знеболенням. Тест на приховану кров кожна людина може пройти самостійно в домашніх умовах, він цілком доступний, продається в аптеках, фармацевти проконсультують, як правильно його виконати.

Важливу роль у запобіганні і ранньому виявленні онкопатології має відігравати первинна ланка надання медичної допомоги. Якщо сімейний лікар прагне працювати ефективно, щоб у його пацієнтів не було занедбаних форм раку (адже, як планується у процесі реформування, це відображатиметься на заробітній платі), він буде займатись профілактичною роботою, проводити обстеження своїх пацієнтів на наявність онкопатології.

Адміністрація нашого закладу запровадила своєрідні тренінги саме для фахівців первинної ланки: ми запрошуємо до нас у поліклініку сімейних лікарів з усієї області. Зазвичай 1-2 дні вони проводять на прийомі з гінекологом, хірургом, мамологом і урологом, переймають досвід, як вчасно виявляти онкозахворювання, куди направляти пацієнтів з підозрою на злоякісні пухлини. У ході тренінгу ми пояснюємо, відповідаємо на їх запитання, даємо свої контакти, щоб при потребі вони могли проконсультуватись. Як показує практика, це дає позитивний результат.

- Від чого залежить прогноз лікування?

- При ранніх формах раку (І-ІІ стадія), а їх у нас діагностують у середньому в межах 30-40 %, 5-річна виживаємість становить 80-95 %. Але навіть при виявленні онкологічних захворювань на пізніх стадіях сучасні методи лікування дозволяють хворим досить тривалий час контролювати свою хворобу. У нашій практиці є випадки, коли навіть з 4 стадією ми отримуємо досить непогані результати. Це означає, що хвороба під впливом нашого лікування стабілізується і контролюється за рахунок прийому певних хіміопрепаратів.

Вибір методів лікування визначається локалізацією та стадією захворювання. Кожен первинний пацієнт із онкологічною хворобою оглядається трьома фахівцями: хірургом, хіміотерапевтом та радіологом. Цей консиліум виробляє тактику лікування для кожного хворого індивідуально. При раку шлунка застосовують хірургічний і хіміотерапевтичний методи. В якій послідовності будуть використані ці методи, теж вирішує консиліум. Іноді перед операцією потрібно провести декілька курсів хіміотерапії. Тому важливо, щоб лікування проводилось саме в онкологічному медзакладі, бо тут потрібно враховувати певні особливості. Спочатку хірургічно, за допомогою лапароскопії ми встановлюємо стадію злоякісного процесу, а вже залежно від цього виконується хірургічне лікування або пацієнт направляється на хіміотерапію. Також ми проводимо постійні обстеження для контролю за ефективністю лікування та визначення подальшої тактики.

При раку товстого кишечника виконується оперативне лікування та хіміотерапія. Черговість цих методів теж вирішує консиліум лікарів. Хочу зауважити, що в нашому онкодиспансері застосовуються як відкриті хірургічні втручання, так і малоінвазивні, лапароскопічні, що значно скорочує післяопераційний період та фінансові витрати пацієнтів.

Лікування раку прямої кишки проводиться за допомогою променевої терапії, оперативного методу, хіміотерапії. Ці види лікування комбінуються залежно від стадії та локалізації пухлини, її розміру. Комбінація та черговість методів лікування теж вирішується консиліумом. У кожного пацієнта лікування має бути індивідуальним. Тому підбір лікування має відбуватися лише у спеціалізованому закладі, де є відповідні фахівці та досвід лікування. В нашій області це є єдиний заклад – обласний онкологічний диспансер. Лише тут фахівці можуть визначити: потрібно хворого оперувати одразу чи він має пройти інше лікування – доопераційне. Це хіміотерапія або променева терапія. Від цього рішення залежить не тільки якість лікування, але і тривалість життя пацієнта.

- Ваші рекомендації, як же захиститись від раку.

- Часто люди бездумно «експлуатують» свій організм, а потім усю відповідальність перекладають на медиків. Власний автомобіль кожен доглядає і проводить його техогляд, бо знає, що потім потрібні великі кошти на ремонт недоглянутого авто. А у нашого тіла, на жаль, запчастин немає. Тож раджу всім дотримуватись здорового способу життя, звертати увагу на якісь порушення свого організму, своєчасно відвідувати лікаря, не боятись, не затягувати, не очікувати, коли вже станеться катастрофа. На мою думку, найбільш дієвий метод профілактики - це страхова медицина, яка примушує слідкувати за своїм здоров'ям, періодично проходити медогляди. А поки що ми можемо розраховувати на самосвідомість людей та кваліфіковану роботу сімейних лікарів. Тож, головне – уважне ставлення кожного до власного здоров'я.

Прес-центр УОЗ.