Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона проводиться з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я  і покликаний підвищити інформованість суспільства про це захворювання, надати підтримку хворим на паркінсонізм та їх сім’ям.

 

2019_04_11_01 

Дата вибрана не випадково, адже саме 11 квітня народився англійський лікар Джеймс Паркінсон, який у 1817 році опублікував матеріал “Есе про тремтливий параліч”, завдяки чому увіковічнив своє ім’я.

 

Хвороба Паркінсона – одне із найпоширеніших нейродегенеративних захворювань нервової системи, яке займає друге місце після хвороби Альцгеймера.

 

У світі налічується понад 4 млн хворих. Згідно з офіційною статистикою МОЗ, в Україні зареєстровано 22246 хворих на хворобу Паркінсона, що становить 63,0 на 100 тис. населення. Кожного року від 2300 до 2500 осіб вперше захворюють на цю недугу. Ці цифри є наближеними до світових, оскільки захворюваність на хворобу Паркінсона у світі за різними даними становить  від 100 до 200 хворих на 100 тис. населення.

 

За словами експерта управління охорони здоров’я облдержадміністрації за напрямом «Неврологія», к.мед.н. Наталії Герасимчук, у Житомирській області зареєстровано – 657 хворих. Порівняно невелика захворюваність на цю недугу в нашій області, на нашу думку, насамперед пов’язана з низьким відсотком її виявлення, поганою обізнаністю жителів області, а подекуди, і самих лікарів із ознаками цього захворювання. Відіграє певну роль і менталітет населення. Як правило, хворі приходять на прийом до невролога з уже вираженими клінічними ознаками.

 

Вченим сьогодні вже багато відомо про те, як розвивається це захворювання, що відбувається в мозку людини при цьому, проте так і залишається до кінця нез’ясованим той фактор, який запускає процес руйнування клітин мозку.

 

Захворюваність на паркінсонізм не залежить від статі, раси, соціального статусу, виду трудової діяльності, регіону проживання. Факторами ризику розвитку захворювання вчені вважають, насамперед, вік. Доведено, що в процесі старіння у людини зменшується кількість дофаміну в мозку: кожні 10 років життя на 10 %. Ділянка мозку, де виробляється дофамін, є дуже енергетично чутливою. Тому надмірна кількість провокуючих чинників, таких як психоемоційний стрес, супутня судинна патологія на фоні атеросклерозу та артеріальної гіпертензії, вживання деяких ліків, несприятливий вплив навколишнього середовища призводять до швидшого її руйнування, тим паче, якщо в людини ще є генетична схильність.

 

Основні ознаки хвороби полягають у тремтінні рук, сповільненості рухів, скутості, болях, порушеннях рухової динаміки і психіки. З появою утруднення у руховій сфері можуть з’явитися такі порушення, як депресія, апатія, проблеми зі сном, а за відсутності необхідної корекції зростають проблеми з пам’яттю. Зіпсований настрій, байдужість до себе та оточуючих, зниження уваги та здатності вирішувати проблеми часто є більш інвалідизуючими чинниками, ніж основні, рухові прояви хвороби.

 

На сьогоднішній день хвороба Паркінсона продовжує залишатися у когорті невиліковних хвороб. Сучасна медицина має багато методів покращення стану хворого. У разі вчасного діагностування, відповідно, призначення адекватного лікування пацієнти із хворобою Паркінсона можуть тривалий час продовжувати активний спосіб життя.

 

Жодного способу на 100 % захистити себе від цієї недуги не існує. Основними ж засобами профілактики хвороби Паркінсона є ведення здорового способу життя – раціональне повноцінне харчування; рухливий спосіб життя; психологічна готовність до різного роду стресових ситуацій; не зловживати алкоголем та наркотичними речовинами; уникати токсичних речовин (у тому числі продуктів, явно оброблених хімікатами); своєчасно проходити профілактичні медичні огляди та лікувати захворювання, які підвищують ризик розвитку хвороби Паркінсона; уникати ситуацій з високим ризиком черепно-мозкової травми (екстремальні види спорту, деякі професії).

 

Людям похилого віку доцільно мати певні хобі, наприклад, займатися садівництвом, розведенням квітів, що підтримуватиме певний рівень фізичної активності, заповнить дозвілля та дасть багато позитивних емоцій.

В області функціонує кабінет для надання допомоги хворим з екстрапірамідними порушеннями (в тому числі хвороба Паркінсона) на базі консультивно-діагностичної поліклініки Комунальної установи "Обласна клінічна лікарня ім. О.Ф.Гербачевського" Житомирської обласної ради.

Прес-центр УОЗ.