Станом на 1 січня 2019 року в області працює 12 стоматполіклінік, у тому числі й 1 дитяча поліклініка у м. Житомирі. До складу 42 лікувально-профілактичних закладів входять стоматвідділення, стоматкабінети, 25 зубопротезних відділень та кабінетів, а також 6 кабінетів, де надають ортодонтичну допомогу в основному дитячому населенню. Впродовж 2018 року такі стоматкабінети працювали в загальноосвітніх школах та у 12 обласних  закладах.

2019_02_08_01

 

В області працює 278 стоматологів та 220 зубних лікарів, які надають лікувально-профілактичну стоматологічну допомогу населенню, 52 стоматологи-ортопеди у закладах комунальної власності здійснюють зубопротезування у співпраці із 125 зубними техніками.

2019_02_08_02

Окрім цього, стоматологічну допомогу надають більше 100 приватних клінік і кабінетів, у яких працюють біля 230 фахівців стоматологічного профілю.

2019_02_08_03

Їх кваліфікаційний рівень в області вищий за середній по Україні, а саме: 64% фахівців з вищою та першою кваліфікаційними категоріями. Це доволі потужний кваліфікований кадровий потенціал, здатний застосовувати усі сучасні методи профілактики та лікування стоматологічних захворювань.

2019_02_08_04

За словами головного лікаря обласного стоматологічного об’єднання, голови обласного осередку Асоціації стоматологів України Всеволода Солдатова, окрім надання амбулаторної та стаціонарної стоматологічної допомоги населенню, лікарі стоматологічного профілю за бюджетні кошти проводять велику роботу щодо  стоматологічного оздоровлення пільгових категорій громадян. Так у 2018 році було проліковано і запротезовано безкоштовно 279 ветеранів Другої світової війни на суму 497 906 грн, постраждалих від аварії на ЧАЕС – 1220 осіб на суму 2 369 231 грн, інших пільгових категорій (пенсіонерів, інвалідів загального захворювання, почесних донорів – 1370 осіб на суму 2 512 138 грн., а всього - 2 869 осіб на суму 5 379 275 грн.).

2019_02_08_05

Окремо слід відмітити лікування та зубопротезування учасників АТО за програмою фінансування обласної ради. У 2018 році проліковано 214 осіб безкоштовно на загальну суму 170 710 грн. Зубні протези одержали 329 учасників операцій об’єднаних сил ООС на суму 1 057 763 грн. Ці кошти були виділені обласною радою для лікування та зубопротезування воїнів  ООС на умовах співфінансування з райдержадміністраціями, міськими, селищними, сільськими  радами та об’єднаними територіальними громадами.

2019_02_08_06

«На даному етапі реформування охорони здоров’я стоматологічна служба області, як спеціалізований вид допомоги, готова виконувати усі поставлені перед нею завдання. Натомість спостерігається тенденція щодо поступового виведення стоматологічних кабінетів із бюджетного фінансування. Стоматзаклади переходять на систему співфінансування «бюджет-госпрозрахунок». Ми готуємося до того, що більша частина стоматдопомоги буде виведена поза межі державного фінансування та ляже на плечі пацієнта. Наразі очікуємо та дуже сподіваємося на те, що у І кварталі поточного року НСЗУ визначиться з переліком стоматологічних послуг, які фінансуватимуться за рахунок держави та будуть безоплатними для населення. Дуже  сподіваємося на те, що хоча б частина невідкладної допомоги та недороговартісна допомога дитячому населенню увійдуть до того переліку. В іншому випадку ми матимемо просто катастрофічну ситуацію із лікуванням зубів», - зазначив Всеволод Кімович.

2019_02_08_07

На тверде переконання Всеволода Солдатова, здорові зуби - це стратегічне питання, оскільки без здорових зубів не буде солдата, не буде молодих батьків тощо. З подібною проблемою стикнулися США на початку двадцятого століття, коли через поганий стан зубів не було кого призивати до армії, зривалися призовні кампанії. Тож там тоді одразу були прийняті державні програми зі стоматології для молодого покоління. І наша держава також має зважати на те, що молодь, -  це золотий запас нації,  її сьогодення, її майбутнє, її захист, її прибуток.

2019_02_08_08

«Неможливо не зважати на ротову порожнину людини, адже це не лише зуби, це слиновиділення, це лор-органи, шлунковий тракт тощо. Цей сегмент не можна ігнорувати. Про ротову порожнину потрібно дбати від народження до старості. Диспансеризація населення області фактично проводиться на добровільних засадах стоматологів. Тож ми дуже сподіваємося, що вона буде також передбачена НСЗУ і буде оплачуватися, оскільки  в іншому разі лікарі просто не будуть проводити диспансеризацію безкоштовно. Або ж фінансування з проведення диспансеризації населення можуть взяти на себе місцеві органи, територіальні громади. До речі, ОТГ можуть за кошти громади при амбулаторіях відкривати стоматологічні кабінети, платити стоматологу та оплачувати його послуги. Дуже сподіваюся на місцеві програми зі стоматології, які зможуть взяти на себе надання стоматологічної допомоги хоча б малозабезпеченим верствам населення», - розповідає В.Солдатов.

2019_02_08_09

Втім, утримання стоматологічних кабінетів - справа дуже дороговартісна. Сьогодні стоматологія потребує чи не найбільшого фінансування для придбання медикаментів, обладнання тощо. Більшість із них не виробляється та не сертифіковані в Україні, а завозяться з Європи. Тобто існує велика проблема щодо легального придбання якісних медикаментів, витратних матеріалів, обладнання тощо.

2019_02_08_010

Наразі структура стоматологічних закладів доволі різнопланова, є як державні, так і приватні заклади  (фізичні та юридичні особи). Тож таке поняття, як дороговартісна стоматологічна допомога може стати недоступною для незахищених верств та передбачатиме наявність  дешевої, доступної допомоги за рахунок недотримання норм, роботи на дому, а подекуди й неофіційно, тобто без сплати податків та зарплати. Подібне здешевлення послуг неприпустиме, адже може дійти до того, що на Житньому ринку сидітиме цирульник, який ще й зуби видалятиме.

2019_02_08_011

Чимало проблем лікарям-стоматологам додає відсутність відповідної нормативної бази. Заступник головного лікаря обласного стоматмедоб’єднання Лідія Гуренко зазначила, що колишні нормативні документи МОЗу відмінені, а нові – відсутні (йдеться про стандарти надання допомоги, використання матеріалів, рівень надання допомоги тощо). Колись були дуже гарні накази МОЗ 305 або 507, які чітко визначали, якою має бути стоматдопомога на первинному, вторинному та третинному рівнях. Там було розписано все, але, як вже згадувалось, їх відмінили, а нових немає. Немає єдиної програми, системи та нормативних документів на рівні МОЗ.

2019_02_08_012

«Нині в Україні багато фахівців-стоматологів, але чимало із них мають відповідну середню освіту і дуже обмежені у переліку надання допомоги, хоча вони мають ліцензію на практику Вони практично не контролюються щодо надання переліку та якості послуг. Були такі ситуації, коли стоматкабінети відкривали, наприклад, просто у квартирі на п’ятому поверсі, на кухні, коли голова пацієнта впирається у холодильник, або ж у прохідній колишнього заводу, де навіть вікна немає. Тож про жодне дотримання санітарних норм  навіть не йдеться, та й моральних теж. Практична діяльність лікаря-стоматолога повинна бути регульована відповідними нормативними документами, а відтак повинна бути контрольованою та відповідальною перед Законом», - зазначила фахівець.

2019_02_08_013

У Житомирі 20 років функціонує єдиний в Україні за своєю структурою стоматологічний заклад – обласне стоматологічне медичне об’єднання, де працюють 50 лікарів. Тут сконцентровано усі види стоматологічної допомоги, у тому числі й стаціонарної (відділення  на 35 ліжок для хворих з патологією щелепно-лицьової локалізації). У закладі функціонують 4 відділення: стаціонарне стоматологічне відділення, поклінічні стоматологічні відділення 1 та 2, ортопедичне відділення і зуботехнічна лабораторія.  До складу відділень входять хірургія, фізіотерапія, ортодонтія тощо.

«Ми охоплюємо усі лікарські спеціальності, це єдиний заклад в Україні, де є повний цикл надання стоматологічної допомоги, включаючи стаціонар та дитячу стоматологію.  Незабаром відкриється сучасний дитячий кабінет. Тому ми дуже зацікавили Вінницький національний медуніверситет ім. М.І.Пирогова, у співпраці з яким на нашій базі проводяться  навчання інтернів,  курси з підвищення кваліфікації тощо.  Плануємо розширяти обсяги  безперервної післядипломної освіти. Тож сподіваємось, що на нашій базі невдовзі у Житомирі відкриється кафедра підвищення кваліфікації стоматологів», - зауважив Всеволод Солдатов.

З нагоди професійного свята Всеволод Кімович зичить усім своїм колегам міцного здоров’я, сімейного благополуччя та подальших професійних здобутків. Нехай мирною та вдячною буде праця усіх фахівців стоматологічної служби, які дарують жителям області здоров’я, впевненість та красу.

Прес-центр УОЗ