Травма під час ожеледі – найбільш поширена причина звернення до травмпункту взимку. Під час перепадів температури і замерзання підталого снігу на тротуарах, ризик до травмування зростає в десятки разів.

 

2018_12_20_0000002

 

      Потерпілі  переважно   працездатного віку (біля 80%). Діти до 18 років становлять до 2%, а особи, старші 60 років  – біля 8%.

        Основною причиною травматизму взимку є банальний поспіх. Багато хто не помічає льоду, особливо припорошеного снігом, у результаті чого падають і отримують різноманітні  травми.

     Крім того, значна частина травм пов’язана з громадським транспортом. Підсковзуються і падають як при вході до автобуса або тролейбуса, так і  при виході з них. Особливо безпечними можуть бути падіння на слизьких сходинках. Діти та молодь отримують забиття та різні види травм при спробі прокотитись з розбігу на слизькій доріжці або гірці.

     Найбільш часто, у порядку зменшення, зустрічається перелом променевої кістки у типовому місці, переломи щиколодки і ключиці, забиття плечової кістки, переломи кісток гомілки і пошкодження зв’язкового апарату гомілкостопного і колінного суглобів, черепно-мозкові травми.

       Переломи кінцівок виникають  через те, що, падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку і завалюється на неї всім тілом. Аналогічно невдало  виставлена нога ламається в ділянці гомілки.  У жінок цьому сприяє також і носіння взуття на високих підборах.

   Найбільший ризик потрапити у лікарню через ожеледицю – у людей поважного віку. Через вікові особливості їх скелета (підвищена крихкість кісток, менша еластичність зв’язок і м’язів) навіть невеликий удар може бути причиною переломів кінцівок, ребер, а також важкої за наслідками травми – перелом шийки стегнової кістки. У 95% випадків цей перелом зустрічається у жінок.

2018_12_20_0000003

     Щоб знизити ризик падіння при ожеледиці, слід дотримуватись наступних правил:

- обходити небезпечні ділянки, при виході з громадського транспорту, спускаючись по сходах, обов’язково триматись за перила або попросити перехожих про допомогу;

- обходити металеві кришки люків — як правило, вони вкриті льодом. Окрім того, можуть бути погано закріплені, що додає ризику та важкості травмувань;

- носити взуття бажано на плоскій підошві або на низькому квадратному каблуці. Краще підійде взуття з рифленою підошвою. Пам'ятайте, що підошва на морозі твердне, і неякісне взуття буде на холоді слизьким і твердим. Що стосується малюнка, то стійкіше взуття з глибокими елементами, спрямованими в різні боки. Це дає краще зчеплення з крижаною дорогою. Якщо ж будете ставити набійки, віддавайте перевагу виготовленим з м'якого поліуретану. Також одним зі способів вберегтися від падінь є льодоходи. Їх надягають як на кросівки, так і на чоботи з підборами й танкетками;

- одяг має бути в міру легким за вагою, і не закривати огляд простору під ногами. Довгі шуби і пальта не підходять: у пріоритеті пуховик. Добре, якщо коліна додатково захищені шаром м'якого і пружного одягу;

-   при  заняттях зимовими  видами спорту використовуйте захисні засоби – налокітники, наколінники, шолом;

-  при ожеледиці слід ходити по особливому – ніби трішки сковзати, наче на маленьких лижах, наступати на всю підошву;

-  йти бажано як можна повільніше. Важливо пам’ятати, чим скоріше Ви йдете, тим більше ризик упасти. Ніколи не тримайте руки в кишенях, це збільшує можливість падіння або важких травм, особливо переломів;

-  триматися за руки на льоду не допоможе. Ви або впадете разом з тим, хто падає, або потягнете людину за собою. При цьому ви обидва не будете мати достатньо можливості запобігти невдалому падінню на лід. Є сенс тримати за руку дитину, людину похилого віку, якщо ви сильніші і більші. У всіх інших випадках така страховка буде поганою послугою;

-  водії транспортних засобів та пішоходи повинні суворо дотримуватись правил дорожнього руху, адже гальмівний шлях автомобіля в умовах ожеледиці стає непередбачуваним.

     Якщо ж падіння неминуче, навчіться робити це правильно, щоб потім не було боляче.

     Коли ви втрачаєте рівновагу, широко розставлені руки і ноги можуть постраждати в першу чергу. Постарайтеся згрупуватися, зменшити висоту падіння: присядьте (зігніть ноги), округліть спину.

     Якщо ви падаєте вперед – виставіть напівзігнуті руки навпроти обличчя. При падінні на прямі руки може відбутися перелом передпліччя, вивих плеча або ліктя.

    При падінні на бік не підставляйте лікоть, а падайте, виводячи руку вперед.

    Падіння на спину найбільш небезпечне: тут може статися струс мозку і втрата свідомості. У разі падіння назад округліть спину і максимально притисніть підборіддя до грудей. Так ви уникнете удару головою, і травми будуть незначними.

    Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, біль у суглобах, з`явилися припухлості – терміново зверніться до травмпункту, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.

Обласний медичний центр

здоров’я та спортивної медицини