4 грудня у Житомирському торговельно-економічному коледжі Київського національного торговельно-економічного університету відбувся щорічний відкритий студентський  молодіжний інформаційний форум «Медики і громадськість об’єднують зусилля у попередженні ВІЛ/СНІДу у молодіжному середовищі», який цьогоріч проходив під гаслом «Живи з позитивом – знай свій ВІЛ-статус!» у рамках просвітницьких заходів з нагоди 30-ої річниці Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом.

 

2018_12_04_01

 

 

Організаторами заходу виступили просвітницький відділ обласного медичного центру здоров’я та спортивної медицини Житомирської обласної ради спільно з відділенням профілактики та боротьби із ВІЛ/СНІДом КУ «Обласний медичний центр з надання спеціалізованої допомоги хворим на залежності, ВІЛ/СНІД-інфекції та шкірно-венерологічні захворювання» Житомирської обласної ради, Житомирський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, «Клініка,  дружня до молоді» дитячої поліклініки №1 ЦДМЛ м. Житомира.

2018_12_04_02 

За сприяння молодіжних громадських, благодійних організацій і фондів «АСЕТ», «Нехай твоє серце б’ється», «Перспектива», «Територія здоров’я, краси та успіху», «Міжнародна Антинаркотична Асоціація», «Аква-Віта», «Місія в Україну», «Тверезий Житомир», «Жіночий інформаційно-консультативний центр», а також педагогів та студентів Житомирського торговельно-економічного коледжу Київського національного торговельно-економічного університету  тут відбувся інформаційний соціальний  ярмарок, виставка малюнків, студентських колажів,  санбюлетенів на тему профілактики ВІЛ/СНІДу серед студентської молоді. Учасники форуму мали можливість поспілкуватися з фахівцями щодо сучасної епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції, пройти тестування на ВІЛ, який проводили медики з «Клініки, дружньої  до молоді», отримати вичерпні відповіді щодо запобігання небажаної вагітності та ведення здорового способу життя.

 2018_12_04_03

З вітальним словом до учасників форуму звернувся директор Житомирського торговельно-економічного коледжу Григорій  Губарєв, який висловив сподівання на те, що студенти навчального закладу усвідомлюють цінність кожної хвилини життя та завжди віддаватимуть перевагу фізичній культурі, спорту та гармонійному розвитку особистості.

2018_12_04_04 

За словами психолога КУ «Обласний медичний центр з надання спеціалізованої допомоги хворим на залежності, ВІЛ/СНІД-інфекції та шкірно-венерологічні захворювання» Вікторії Сенкевич,  сучасна  епідемічна  ситуація  з  ВІЛ-інфекції  в  області, як і в Україні  в цілому поки  що  не  дає підстав  стверджувати  про  суттєве  зниження  тягаря епідемії ВІЛ-інфекції. Її масштаби продовжують поширюватися серед  загального  населення  за  рахунок  збільшення  епідемічної  значимості статевого  шляху  передачі  ВІЛ  та  провідної  ролі  у  поширенні  збудника представників  груп  підвищеного  ризику. Незважаючи  на  істотний  прогрес,  кількість  зареєстрованих  випадків  ВІЛ-інфекції щороку  збільшується,  при  цьому  рівень  доступу  до  послуг  з  лікування,  особливо серед  представників  груп  підвищеного  ризику  щодо  інфікування  ВІЛ,  є  низьким, отже, смертність від СНІДу залишається високою.

2018_12_04_05 

У  2014  році  ЮНЕЙДС  оприлюднила  нову світову стратегію  щодо  протидії  ВІЛ/СНІД  (Fast Track)  та  запропонувала  нові  показники  які  повинні  бути  досягнутими  після  2015 року, а саме: «90-90-90». Це означає, що 90% ЛЖВ повинні знати про свій ВІЛ–статус і 90% з них повинні отримувати  антиретровірусну  терапію  і  у  90%  отримувачів  АРТ  повинен  бути  невизначальний рівень вірусного навантаження, що суттєво зменшить ймовірність передачі ВІЛ та подальше поширення збудника.  Тому  основним  завданням,  яке  ставиться  сьогодні  перед  системою  охорони здоров’я  Житомирської  області,  є  розширення  доступу  населення  до  послуг консультування, тестування  та  лікування  ВІЛ/СНІД,  щоб  знизити  рівень захворюваності  і  смертності  від  ВІЛ-інфекції/СНІДу  та  надавати  якісні  і  доступні послуги з профілактики та діагностики ВІЛ-інфекції, насамперед серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ.

2018_12_04_06 

Довідково:

Станом на 01.11.2018 року (починаючи з 1995 р.) виявлено 9498 серопозитивних або потенційно інфікованих  (особи, які мають позитивний результат обстеження на ВІЛ). Перебувають на обліку з діагнозом ВІЛ-інфекція 6662 особи. Захворіло на СНІД 2225 осіб, а померло від СНІДу 1033 жителі області. Високим залишається відсоток померлих ВІЛ-інфікованих осіб (близько 25%), що знаходилися під диспансерним наглядом менше 1 року, це свідчить про пізнє звернення за медичною допомогою та не дає можливості своєчасно провести поглиблене обстеження, профілактику та лікування опортуністичних інфекцій, своєчасно призначити АРТ. Найбільш поширеним СНІД-індикаторним захворюванням, як і раніше, залишається туберкульоз: діагноз «туберкульоз» встановлено 1395 ВІЛ-інфікованим. У виправних закладах області перебуває на обліку 367 осіб.

 2018_12_04_07

Домінуючим шляхом передачі ВІЛ-інфекції в області з 2008 року є статевий. Разом з тим, споживачі ін’єкційних наркотиків продовжують відігравати епідемічну роль у поширенні ВІЛ-інфекції за рахунок гетеросексуальних статевих партнерів. Таким чином, статевий шлях передачі ВІЛ складає 45% (або 2998 осіб, з яких 2956 інфікувалися ВІЛ через гетеросексуальні стосунки, а 42 – через гомосексуальні стосунки). Парентеральний (через кров) шлях передачі ВІЛ становить 35,7% або 2381 особа, з яких  2380 інфікувалися через ін’єкційне вживання наркотичних речовин. ВІЛ-інфікованими жінками народжено 1253 дитини, з яких 66 дітям встановлено діагноз “ВІЛ-інфекція”, у 961 дитини діагноз “ВІЛ-інфекція” знятий, тобто такі діти є абсолютно здоровими щодо ВІЛ/СНІДу; статус інших дітей уточнюється до моменту досягнення ними 1,5-річного віку. Від СНІДу померло 9 дітей.

2018_12_04_08 

Розповсюдження ВІЛ-інфекції відбулося на всі адміністративні території області. Серед районів та міст області найбільше інфікованих ВІЛ/СНІД, починаючи з 1995 року, офіційно зареєстровано: у м.Житомирі (1778 осіб), у Бердичівському районі (694 особи), Новоград-Волинському районі (621 особа), Коростишівському районі (467 осіб), Коростенському районі (411 осіб).

2018_12_04_09 

Максимальне охоплення та якість  програм антиретровірусної терапії  мають вирішальний вплив на рівні захворюваності на СНІД і смертності від хвороб, обумовлених СНІДом, зокрема туберкульозу, та можуть сприяти зменшенню рівня передачі ВІЛ. На сьогодні по області кількість ВІЛ-інфікованих, які безкоштовно приймають специфічне лікування ВІЛ/СНІДу – антиретровірусну терапію, становить 2155 осіб, з яких 2095 дорослих та 60 дітей. Виходячи з каскаду послуг для ВІЛ-інфікованих стратегії Fast Track, неохоплені специфічним лікуванням 19% ВІЛ-інфікованих з числа активної диспансерної групи.

 2018_12_04_010

В умовах розбудови системи громадського здоров’я пріоритетними кроками у боротьбі з епідемією  ВІЛ-інфекції в країні залишаються: забезпечення рівного доступу до консультування і тестування на ВІЛ загального населення та представників груп ризику щодо інфікування  ВІЛ, вчасне охоплення ВІЛ-інфікованих осіб послугами догляду та підтримки, антиретровірусним лікуванням, попередження нових випадків інфікування ВІЛ. Розширення обсягів антиретровірусної терапії дозволяє ЛЖВ отримати шанс на якісне та продуктивне життя та розширює можливості попередження подальшої передачі ВІЛ.

 2018_12_04_011

2018_12_04_012

2018_12_04_013

Прес-центр УОЗ