Щороку 15 жовтня увесь цивілізований світ відзначає Міжнародний день білої тростини. Ця дата є  нагадуванням суспільству про існування людей з обмеженими фізичними можливостями, про солідарність і про допомогу.

 

2018_10_12_001

 

Біла тростина… Що може асоціюватися у здорової людини з цим словосполученням? Мабуть, тільки одне – сліпота. Адже тільки незрячі люди для того, щоб пересуватися, користуються цим нехитрим предметом.

Біла тростина, як символ незрячої людини, бере початок у 1921 році. У Брістолі (Великобританія) жив молодий професійний фотограф на ім’я Джеймс Біггс. Після аварії він втратив зір. Треба було починати нове життя, і він став вчитися самостійно ходити по місту за допомогою тростини. Але незабаром зрозумів, що на його чорну тростину не реагують ні перехожі, ні водії. Тоді він пофарбував тростину в білий колір. І вона стала помітною. Це нововведення підхопили незрячі не тільки Англії, але і всієї Європи, Америки тощо. У 1992 році Світовий союз сліпих виступив з ініціативою відзначати 15 жовтня як День білої тростини.

Зараз Міжнародний день білої тростини відзначається в багатьох країнах світу. Союзи сліпих намагаються в цей день спільно зі зрячими проводити відповідні акції, спрямовані на посилення інтеграції незрячих у суспільство. Вони прагнуть у першу чергу зацікавити громадськість та засоби масової інформації звернути увагу влади на проблеми людей з обмеженим або втраченим зором. Відзначають цей день в Україні та Житомирській області зокрема.

За інформацією координатора управління охорони здоров’я облдержадміністрації за напрямом  «Офтальмологія» Ганни Борщівської, у Житомирській області  лише за 6 місяців 2018 р. відвідали очні кабінети  186736 осіб. З них вперше встановлено діагноз з приводу захворювання очей 18587 особам. У структурі офтальмологічної захворюваності на першому місці – міопія, друге місце займає катаракта, третє – хвороби кон’юнктиви. Спостерігається зростання міопії та відшарувань сітківки.

За цей же період в області зроблено 1611 амбулаторних операцій, з них на мікрохірургічному рівні – 1489. Завдяки впровадженню сучасних новітніх медичних технологій знижується термін перебування хворого у стаціонарі, спектр хірургічних операцій розширився і якісно змінився на краще.

Ганна Борщівська також повідомила, що у І півріччі 2018 р. всього в області виконано 2226 офтальмологічних операцій. Зокрема,  виконано 987 оперативних втручань з приводу катаракти, з них  на  малоінвазивному рівні – 965.

На «Д» обліку перебуває 27895 осіб, з них 7021 хворий на глаукому.

З приводу глаукоми за 6 місяців 2018 р. в області виконано 206 операцій. Крім того, за цей же період проведено 15 енуклеацій.

Аналіз причин інвалідності за нозологічними формами захворюваності показує поступове зниження інвалідності спричиненої міопією та катарактою за рахунок кращої організації лікування.  Зростає питома вага у структурі первинної інвалідності по зору глаукоми, вона займає друге місце як в  Україні, так і в області зокрема.

Фахівець зазначила, що за 6 місяців 2018 року за кошти обласного бюджету прооперовано з приводу катаракти з імплантацією штучних кришталиків 19  хворих, у тому числі: учасники війни – 1; інваліди війни – 3; ветерани війни – 0; учасники бойових дій – 2; діти війни –12; інші пільгові категорії –1.

За кошти   фонду ДСНС прооперовано  40 пацієнтів, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.

Звичайно, Міжнародний день білої тростини ніяк не можна назвати святом. Це швидше за все день поваги, день розуміння і день допомоги. Адже зазвичай ми згадуємо про незрячих людей тільки в Міжнародний день сліпих і в День інвалідів. А про День білої тростини, напевно, знають небагато. Так давайте ж не будемо небайдужими, адже людям незрячим наша допомога потрібна набагато більше, ніж нашим здоровим побратимам. Нехай цей день стане ще одним днем допомоги та підтримки.        Проявімо і ми співчуття до незрячих осіб. Підтримаймо їх.

Обласний медичний центр

здоров’я та спортивної медицини