Завдяки сучасному рівню знань і технологій до 80% очних захворювань можна запобігти і вони піддаються лікуванню. Проте через відсутність елементарних і доступних медичних послуг по догляду за очима мільйони людей у світі як і раніше піддаються ризику втрати зору.

 

2018_10_11_00001

 

Для залучення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з порушенням зору щорічно у другий четвер жовтня під егідою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день зору. У цьому році він припадає на 11 жовтня.

У проведенні Всесвітнього дня зору беруть участь усі партнери, які займаються профілактикою порушень зору і відновленням зору. Цей день є також основною інформаційно-пропагандистською подією для профілактики сліпоти та глобальної ініціативи з профілактики сліпоти.

За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, сьогодні на нашій планеті живе близько 37 мільйонів сліпих людей, ще 124 мільйони страждають від поганого зору. Фахівці прогнозують, що якщо не вжити термінових заходів, то вже в 2020 році число сліпих зросте вдвічі, досягнувши 75 мільйонів.

У всьому світі порушення зору найбільш поширене серед чоловіків і жінок у віці 50 років і старше. В Україні у кожного другого жителя є які-небудь порушення зору, причому проблеми зниження зору молодшають з року в рік. Якщо в початковій школі порушення зору спостерігаються у 4% дітей, то до закінчення школи окуляри чи лінзи носять приблизно 40% учнів. Саме тому важливо не лише надавати допомогу тим, хто вже має проблеми із зором, необхідно серйозно займатися профілактикою та гігієною зору, вживати заходів по збереженню зору, зокрема, у дитячому віці. Адже пізніше, з часом, порушення можуть перерости у важкі ускладнення, такі як відшарування сітківки, глаукома, катаракта. Ці проблеми із зором людини можна вирішити тільки за допомогою дороговартісного оперативного втручання.

У Житомирській області проживає 244879 дітей. Щорічно в області проводяться профілактичні огляди з метою раннього виявлення захворювань зорового аналізатора. Особлива увага приділяється дітям з районів, де відсутні лікарі-офтальмологи.

За інформацією координатора управління охорони здоров’я облдержадміністрації за напрямом «Дитяча офтальмологія» Світлани Корбутяк, за минулий 2017 рік профілактично оглянуто 240377 дітей. З пониженим зором виявлено 15509 дітей від 0 до 17 років (64,00 на 1000 оглянутих).

Досить серйозною проблемою дитячої офтальмології залишається  катаракта. Пізно виявлена і прооперована катаракта дитини може призвести до інвалідності. В минулому році було оздоровлено 16 дітей саме із цим захворюванням та афакією. Імплантовано за кошти з обласного бюджету 24 штучні кришталики.

Після виявлення патології зорового аналізатора, проведення діагностичних обстежень вживається ряд заходів для оздоровлення дітей з тією чи іншою патологією і дитина береться на диспансерний облік.

Станом на 01.01.2018 р.  на «Д» обліку перебуває 15623 дитини від 0 до 17 років. Всім добре відомо, що чим швидше буде виконана корекція  аметропії, тим більше шансів на покращення зорових функцій, а в ряді випадків і на уникнення виходу дитини на інвалідність. Адже питання інвалідності і інвалідизації дітей є досить серйозною проблемою не лише в Україні, а й в  області зокрема. Тому необхідно докласти максимум зусиль, щоб кількість таких дітей була значно меншою. Основними причинами виходу на інвалідність серед дітей є вроджені аномалії, амбліопія, дегенеративна міопія, катаракта, травми.

За минулий рік в області соціальну допомогу по зору отримували
186 дітей. Зокрема, серед них: сліпих на одне око – 26 дітей, на обидва ока – 1 дитина, із пониженим зором – 159 дітей. Вперше оформлена  соціальна допомога 23 дітям.

Також Світлана Корбутяк зазначає, що основними захворюваннями, які призводять до інвалідизації в дитячому віці є ретинопатія недоношених.

Ретинопатія недоношених – мультифакторіальне захворювання, частота виникнення й важкість прояву якого зумовлені впливом  безлічі перинатальних факторів ризику, що несприятливо впливають на незрілу сітківку недоношеної дитини та призводять до порушення її нормального васкулогенезу.

Враховуючи те, що прогресування ретинопатії відбувається відносно швидко (протягом декількох днів), вкрай необхідна своєчасна діагностика захворювання для термінового надання відповідної допомоги.

Гострота проблеми полягає ще й у тому, що лікарі-офтальмологи, які безпосередньо оглядають недоношених новонароджених у неонатальних центрах, через брак відповідного обладнання та навичок огляду пропускають початкові стадії хвороби. При застосуванні лазерного лікування у 50-80% випадків можна зупинити прогресування захворювання.

Фахівець з дитячої офтальмології також наголошує, що перед дитячими офтальмологами постала досить серйозна проблема щодо профорієнтації дітей до 17 років. Це питання необхідно розглядати та вирішувати на державному рівні.

На обласному ж рівні  необхідно, щоб діти із виявленим пониженим зором дільничним педіатром, шкільною медичною сестрою або фельдшером були направлені на прийом до лікаря-офтальмолога, а при відсутності  такого в районі – в дитячу обласну поліклініку обласної дитячої клінічної лікарні  для обстеження і встановлення точного діагнозу та проведення лікувальних заходів.

.           Отож бережіть свій зір, як власне і здоров'я в цілому, тому що це – найважливіша коштовність, яка може безпосередньо залежати, насамперед, від того, яким саме чином ми будемо її оберігати.

 

Обласний медичний центр

здоров’я та спортивної медицини