Розпочинаючи з 1987 року, за рішенням Генеральної асамблеї ООН, щороку у всьому світі 26 червня відзначається Міжнародний день боротьби з наркоманією та наркобізнесом, метою  якого є привернення уваги суспільства до проблеми наркотизації населення, боротьба з незаконним обігом наркотичних засобів та налагодження співробітництва задля створення міжнародного суспільства, вільного від вживання наркотиків.

 

2018.06.26.1

 

З кожним роком наркоситуація в світі стає все більш складною. Проблема немедичного вживання наркотичних засобів охоплює всі країни, незалежно від їх соціально-економічного розвитку. Так, у 2017 році уряд Сполучених Штатів Америки, де від передозування наркотиків у 2016 році загинуло понад 64 тис. осіб, оголосив загальнонаціональну надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров’я.  Щорічно в США від вживання опіоїдів вмирає набагато більше людей, ніж у результаті дорожньо-транспортних пригод або насильства.

Масштаби шкоди від споживання наркотиків чітко показує підрахунок втрачених років здорового життя у споживачів наркотичних засобів, який проводиться ВООЗ. Так, згідно з останніми проведеними підрахунками, тільки за минулий рік загалом було втрачено 28 млн років здорового життя в усьому світі в результаті передчасної смерті та інвалідності, пов'язаних зі споживанням наркотиків.

Ще однією глобальною проблемою є обіг нових психоактивних речовин, що продаються на наркоринку. Кількість речовин, які використовуються як замінники заборонених наркотиків, щороку зростає стрімкими темпами, що перевищує можливості встановлення контролю над ними на національному та міжнародному рівнях. Система «раннього сповіщення» ЄС щодо нових психоактивних речовин, стосовно яких ще не встановлено режиму контролю, на сьогодні охоплює понад 560 речовин, що вдвічі перевищує число психоактивних субстанцій, на які розповсюджуються міжнародні правила контролю над наркотиками. Ринок нових психоактивних речовин дуже динамічний і характеризується появою великої кількості нових речовин, що належать до різних хімічних груп. Великою проблемою є значне збільшення синтетичних наркотиків, які виробляються швидко в умовах простих лабораторій, а рецептура виготовлення є загальнодоступною у мережі Інтернет.

Також відмічається збільшення виробництва «традиційних» наркотиків. У минулому році світове виробництво опію зросло на одну третину в порівнянні з попереднім роком, і це було викликано головним чином збільшенням врожаю опійного маку в Афганістані. Реєструється розширення ринку кокаїну, за останні роки площа культивування кокаїнового куща збільшилася на 30%, головним чином, у результаті збільшення культивування в Колумбії. Після певного спаду з'явилися ознаки того, що споживання кокаїну почало зростати на двох найбільших ринках -  в Північній Америці і Європі. В останні роки збільшується роль технологій у створенні ринків наркотиків.

Згідно з дослідженнями щорічно у всьому світі не менше чверті мільярда людей вживають наркотики. З них понад 29 млн осіб (або 0,6% всього дорослого населення світу) страждають від розладів, пов'язаних з вживанням наркотиків, включаючи залежність.

Багато країн світу не докладають достатніх зусиль для запобігання наркоманії, лікування і реабілітації наркозалежних осіб. Щорічно в результаті передозування та інших причин, пов'язаних зі споживанням наркотиків, гине понад 190 тисяч осіб.

Ситуація з вживанням наркотичних засобів в Україні є складною. Згідно з проведеними дослідженнями, понад 25% підлітків в Україні мають досвід вживання заборонених наркотиків, при чому 11% підлітків вважають, що зможуть легко дістати марихуану або гашиш.

За останні два роки в Україні відмічається збільшення кількості осіб, що вживають наркотичні засоби внутрішньовенним шляхом. Офіційно на території України станом на 01.01.2018 року зареєстровано 51489 осіб, що вживають наркотичні засоби внутрішньовенним шляхом. Але, згідно з проведеними дослідженнями міжнародними організаціями, реальна кількість споживачів наркотичних засобів є більшою в кілька разів.

Найбільша поширеність наркоманії відмічається в Запорізькій області (336,9 на 100 тис. нас.), м. Києві (269,9 на 100 тис. нас.) та Донецькій області (220,7 на 100 тис. нас.).

Найменша поширеність наркоманії фіксується в Закарпатській області (18,9 на 100 тис. нас.), Тернопільській області (41,2 на 100 тис. нас.), Львівській області (39,5 на 100 тис. нас.) та Івано-Франківській області (46.0 на 100 тис. нас.).

Як зазначив, експерт управління охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації за напрямом «Наркологія», головний лікар обласного наркологічного диспансеру Максим Кутишенко, в Житомирській області найбільша поширеність відмічається в м. Бердичеві (261,8 на 100 тис. нас.), Коростишівському районі (235,5 на 100 тис. нас.), м. Коростені (169,0 на 100 тис. нас.) та м. Житомирі (155,9 на 100 тис. нас.). Найменша поширеність – в Коростенському (3,7 на 100 тис. нас.), Любарському (7,4 на 100 тис. нас.), та в Ємільчинському районах (8,9 на 100 тис. нас.).

Стратегією державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.08.2013 № 735-р, визначаються напрями і механізми скорочення незаконної пропозиції наркотиків та попиту на них, досягнення балансу в наркополітиці держави між каральними заходами щодо незаконного обігу наркотиків і забезпеченням їх доступності в медичних цілях.

У Житомирській області хворі на наркоманію мають можливість отримати комплексну медичну допомогу в наркологічних стаціонарах та зареєструвавшись на «сайтах замісної підтримувальної терапії».  Допомога в стаціонарах включає в себе не тільки медикаментозне лікування, а й надання необхідної психологічної та психотерапевтичної допомоги як хворим, так і членам їх родин.

На сьогоднішній день єдиним доведеним методом лікування опіоїдної залежності є проведення замісної підтримувальної терапії в поєднанні з психосоціальними інтервенціями. В усьому світі замісну терапію отримують понад 2 млн наркозалежних. У Житомирській області також діє програма замісної підтримувальної терапії. Через «сайти замісної підтримувальної терапії» надається допомога пацієнтам у м. Житомирі, Коростені, Бердичеві, Коростишеві та Новограді-Волинському. На даний час програмою охоплено понад 300 наркозалежних осіб, які щоденно отримують медикаментозну та психологічну підтримку.

 

Обласний медичний центр здоров’я

та спортивної медицини