Міжнародна гуманітарна медична організація «Médecins Sans Frontières» (MSF) / «Лікарі без кордонів» організувала  та провела п'ятиденний тренінг для фахівців протитуберкульозної служби Житомирської області щодо нових методів діагностики та лікування складних форм туберкульозу, стійких до ліків. Мета тренінгу сприяти наданню найбільш ефективної допомоги пацієнтам з хіміорезистентним туберкульозом (ХР ТБ), який стійкий до більшості протитуберкульозних препаратів та стандартних  схем лікування.

 

2018_06_25_001

 

Україна входить до трійки країн Європи з найвищим рівнем за захворюваністю на мультирезистентний туберкульоз. Незважаючи на високий рівень поширення захворювання, лікування хіміорезистентного туберкульозу є викликом через відсутність доступу до нових ліків. Проте на цьому тижні, в Україні зареєстровано один з препаратів нового покоління для лікування туберкульозу, Бедаквілін, і це є великим кроком до боротьби з хіміорезистентним туберкульозом.  

Медичний координатор MSF в Україні Хачатур Малакян зазначає, що «туберкульоз, зокрема стійкий до ліків, передається через повітря від хворої людини здоровій. Ризик інфікування хіміорезистентним ТБ є більш високим серед тих, хто вже в минулому проходив лікування чутливого туберкульозу. Проте людина може заразитися одразу стійким до ліків туберкульозом, що робить ХР ТБ серйозною проблемою громадського здоров’я в країні».  

Тренінг був сфокусований на провідних міжнародних практиках, включаючи останні доказові дослідження щодо лікування хіміорезистентного ТБ, пацієнт-орієнтованої комплексної моделі надання медичної допомоги пацієнтам з ХР ТБ, з використанням коротких стандартизованих схем лікування та нових препаратів, Бедаквіліна та Деламініда, заснованих на останніх рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Також обговорювалися різноманітні практики діагностики ХР ТБ, особливостей ко-інфекції ХР ТБ з ВІЛ, або з гепатитами, чи іншими хронічними захворюваннями, такими як діабет, а також контроль щодо можливих побічних ефектів в процесі лікування ХР ТБ, і надання паліативної допомоги при необхідності.

Медичні працівники ознайомилися із провідними світовими практиками щодо лікування лікарсько-стійкого ТБ під час тренінгу. Це навчання зможе допомогти лікарям-фтизіатрам Житомирської області дізнатися як в світі борються з тими викликами, що є в інших країнах щодо лікування складних форм туберкульозу. Багато практик з діагностики, супроводу та лікування пацієнтів можна застосовувати в українських реаліях.

Тренінг проводив Дмитро Дончук, лікар-інфекціоніст, експерт та консультант з лікування ТБ від «Лікарів без кордонів», та запрошений тренер Дженніфер Фурін з Гарвардської медичної школи, доктор медичних наук, доктор філософії, лікар інфекційних хвороб та лектор щодо глобальної охорони здоров'я в світі.

Експерти з Центру громадського здоров’я МОЗ України та Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України також були запрошені до участі в сесії тренінгу щодо питань епідеміології туберкульозу в Україні та обміну досвідом щодо лікування ХР ТБ в Україні.

У Житомирській області «Лікарі без кордонів» впроваджують нові методи надання медичної допомоги пацієнтам з ХР ТБ, працюючи разом з медичними працівниками Житомирського обласного протитуберкульозного диспансеру. Проект здійснюється у партнерстві з Міністерством охорони здоров'я України та управлінням охорони здоров’я Житомирської ОДА.

У 2017 році в Україні було діагностовано 21995 нових випадків захворювання на туберкульоз, і близько 25% ймовірної кількості випадків туберкульозу залишається недіагностованими.

Прес-центр УОЗ

за матеріалами «Лікарі без кордонів»