Міжнародною Федерацією Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародною організацією донорів крові, Міжнародною спілкою переливання крові, за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я 14 червня проголошено Всесвітнім днем донора крові.

2018_06_13_1

Гасло 2018 року - «Подумай за інших. Здай кров. Поділись  життям».

Тема цьогорічної кампанії - донорство крові як акт солідарності. Вона має на увазі такі людські цінності, як альтруїзм, повага, співчуття і доброта, що лежать в основі систем добровільного безоплатного донорства крові. Переливання крові є необхідним компонентом медичної допомоги, дає можливість проводити більш складні медичні та хірургічні втручання і різко збільшити очікувану тривалість і якість життя пацієнтів з різними гострими і хронічними станами.

Належні і надійні резервні запаси крові можна забезпечити на основі регулярного, добровільного та безоплатного донорства крові. У 2012 році 73 країни повідомили про те, що забезпечують більше 90% своїх запасів крові завдяки добровільним донорам, які здають кров безоплатно. У 60 з цих країн цей показник досяг 100%. Але в 72 країнах завдяки добровільним безоплатним донорам забезпечується менше 50% запасів крові.

Як зазначив головний лікар Житомирського обласного центру крові А.Чугрієв, показник «Кількість донорів на 1 тисячу населення», згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації  від 06.05.09 р. № 141, включено до переліку показників економічного і соціального розвитку районів і міст області, які враховуються при визначенні рейтингової оцінки. В 2017 р. показник по Житомирській  області становив  8,7  донорів, по Україні – 10,1; у той час, як, наприклад,  за 2013 рік у країнах ЄС: Кіпр – 56,1; Данія – 40,4; Греція – 33,6 донорів на 1 тис. населення.

По області за 2017 р. здійснено 10455 донацій крові та її компонентів, у закладах   охорони здоров’я проведено 15033  гемотрансфузій компонентів та препаратів крові.

Добровільних донорів крові можна вважати цінним національним надбанням.

У 1995 році встановлено звання  «Почесний донор України», а у 2001 році – «Заслужений донор України». В Україні нараховується більше 100 тисяч осіб, що отримали звання «Почесний донор України», і понад 60 мають почесне звання «Заслужений донор України». Це люди, які безоплатно здали кров або її компоненти в кiлькостi 100 i більше разових максимально допустимих доз. Одному із донорів присвоєно високе звання «Герой України».

В Житомирській області почесне звання «Почесний донор СРСР» та звання «Почесний донор України» мають понад 2000 осіб, удостоєні звання «Заслужений донор України» - 3 людини.

2018_06_13_2

Впродовж 2017 року в області проведено 9 акцій за участю організацій, установ та студентської молоді щодо  підтримки і розвитку добровільного безоплатного донорства крові та її компонентів. Під час таких заходів майже 300 студентів здали кров та її компоненти.

Молодь може внести важливий внесок у розвиток донорства, здаючи кров та спонукаючи інших молодих людей стати донорами. Адже донорство крові та її компонентів дозволяє щорічно рятувати мільйони людських життів.

 

Обласний медичний центр

здоров’я та спортивної медицини