За інформацією МОЗ щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тис. людей.

 

2018_05_10_1

 

Сезон активності іксодових кліщів починається у березні і зазвичай триває до листопада та має протягом року два виражених піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Як засвідчує досвід, кліщі можуть потрапити на людину у будь-який час доби, у будь-яку погоду. Це може відбутися під час прогулянок у парках, виїздах на відпочинок у ліс, а також проведення робіт на дачних та присадибних ділянках. Великий ризик у осіб, які за фахом вимушені перебувати у лісі (працівники лісового господарства, мисливці тощо). З настанням сезону збору лікарських рослин, ягід та грибів до групи ризику приєднуються всі, хто займається цим промислом. Тому не слід забувати, що необачне поводження на природі може призвести до негативних наслідків, а саме – до укусу кліща.

Як вберегтися від укусів кліщів та попередити хвороби, що передаються через їхні укуси, під час прогулянок на природі:

– Одягайтеся у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, які повзають. Необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу місце для привалів, нічного сну на природі.

– Під час прогулянки по можливості оглядати себе та оточуючих через кожні 2 години та обов’язково зробити це після повернення додому. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Вдома відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його теж слід оглянути на наявність кліщів.

– Можна використовувати засоби, що відлякують кліщів – репеленти. Препарати слід наносити відповідно до інструкції.

2018_05_10_2

– Після укусу кліща необхідно слідкувати за самопочуттям та щоденно вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів. У разі будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу – звертатись до лікаря-інфекціоніста.

Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко у шкіру. У цей час кліщ виділяє анестезуючу рідину, яка робить укус практично безболісним, тому людина може нічого не відчувати. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт у місці укусу. Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб і увесь цей час смоктати кров. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: у місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Із зростанням тривалості присмоктування кліща вірогідність зараження збільшується. Тому, коли повертаєтесь додому із лісу або парку, обов’язково огляньте себе.

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти його як можна швидше. У кожному регіоні у медичних закладах області цілодобово працюють травмпункти, де медичні працівники видалять кліща, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо ж звернутись до лікаря немає можливості, видалення кліща проводять самостійно: розхитуючи його з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку потрібно закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо видно, що хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд або поліетиленовий пакет і закрити.

В області на базі ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводяться лабораторні дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу.

Лабораторному дослідженню підлягають лише живі та непошкоджені кліщі. Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові у тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини.

Важливе застереження:  якщо ви не змогли здати кліща на аналіз, спаліть його або залийте окропом! Знищувати знятих кліщів, роздавлюючи їх пальцями, ні в якому разі не можна, так як при випадковому роздавлюванні кліща може статися зараження.

Ризик зараження на хворобу Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз), інфекційного захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі, залежить від тривалості присмоктування кліща. Якщо кліщ був на тілі менше доби – вірогідність інфікування досить мала, проте після третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду при хворобі Лайма становить від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб.

Пам’ятайте: природа постійно приховує несподіванки, що не лише порадують, але й можуть бути небезпечними для вашого здоров’я.

 

Обласний медичний центр здоров’я

та спортивної медицини