День боротьби з хворобою Паркінсона проводиться з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я. Дата вибрана не випадково, адже саме 11 квітня народився англійський лікар Джеймс Паркінсон, який у 1817 році опублікував матеріал “Есе про тремтливий параліч”, завдяки чому увіковічнив своє ім’я.

 

2018_04_11_00001

 

У світі налічується понад 4 млн  хворих. Згідно з офіційною статистикою МОЗ,  в Україні зареєстровано 22417 хворих на хворобу Паркінсона, що становить 63,8 на 100 тис. населення. Кожного року від 2300 до 2500 осіб вперше захворюють на цю недугу. Захворюваність на хворобу Паркінсона  у світі за різними даними становить  від 100 до 200 хворих на 100 тис. населення.

Наразі в Житомирській області зареєстровано 690 хворих (66 на 100 тис. населення). В області функціонує кабінет для надання допомоги хворим з екстрапірамідними порушеннями (в тому числі хворобою Паркінсона) на базі КУ «Обласний медичний консультативно-діагностичний центр».

 

Довідково:

Хвороба Паркінсона – одне із найпоширеніших нейродегенеративних захворювань нервової системи, яке займає друге місце після хвороби Альцгеймера.

Захворюваність на паркінсонізм не залежить від статі, раси, соціального статусу, виду трудової діяльності, регіону проживання. Фактором ризику розвитку захворювання вчені вважають, насамперед, вік. Доведено, що в процесі старіння у людини зменшується кількість дофаміну в мозку: кожні 10 років життя – на 10 %. Ділянка мозку, де виробляється дофамін, є дуже енергетично чутливою. Тому надмірна кількість провокуючих чинників, таких як психоемоційний стрес, супутня судинна патологія на фоні атеросклерозу та артеріальної гіпертензії, вживання деяких ліків, несприятливий вплив навколишнього середовища, призводить до швидшого її руйнування.

Основні ознаки хвороби полягають у тремтінні рук, сповільненості рухів, скутості, болях, порушеннях рухової динаміки і психіки. З появою утруднення у руховій сфері можуть з’явитися такі порушення, як депресія, апатія, порушення сну, проблеми з пам’яттю тощо.

Основними ж засобами профілактики хвороби Паркінсона є ведення здорового способу життя: раціональне повноцінне харчування; рухливий спосіб життя; відмова від алкоголю та куріння. Потрібно уникати токсичних речовин та ситуацій з високим ризиком черепно-мозкової травми, а також своєчасно проходити профілактичні медичні огляди.

Прес-центр УОЗ,

тел. (0412) 41-37-72,

E-mail: pressdoz@gmail.com