30 січня набув чинності довгоочікуваний закон "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення". Що ж змінить медична реформа в житті лікарів і пацієнтів? Якою є найближча перспектива вітчизняної охорони здоров’я?

2018_02_14_01

Ну коли ж нарешті?

Реформа розпочнеться у 2018 році – це твердо засвоїли українські громадяни. Це і насправді так. У 2018 році розпочнеться реформа первинного рівня медичної допомоги - пацієнти матимуть можливість самостійно обирати сімейного лікаря (або терапевта для себе та педіатра для дитини) і підписати з ним декларацію. Але не в січні 2018 року, а в квітні. Ви можете визначитися з лікарем зараз, ви навіть можете підписати з ним декларацію в тестовому режимі,  втім остаточно оформити свої офіційні відносини з лікарем до квітня не вийде. Отже, штурмувати поліклініки зараз передчасно.

2018_02_14_02

Якщо ви не встигнете приписатися до лікаря в квітні, це можна буде зробити і в травні, і влітку, і навіть у наступному році. Словом, коли завгодно. Також лікаря можна в будь-який момент змінити, підписавши декларацію з іншим. Втім, варто врахувати,  що у кожного лікаря є ліміт - він може укласти декларації не більше, ніж з двома тисячами пацієнтів. За розрахунками МОЗ, саме таку кількість у стані адекватно обслужити один фахівець. Якщо лікар вас влаштовує, не потрібно щороку з ним знову підписувати декларацію - вона продовжується автоматично.

2018_02_14_03

 

"А в поліклініці мені сказали, що ..."

"Потрібно підписати договір з лікарем до квітня - краще прямо зараз". Якщо вам таке сказали - значить, вас обдурили. Лікарі і особливо головні лікарі поліклінік налякані прийдешніми змінами. У тому числі бояться, що до них не припишеться достатня кількість пацієнтів. Звідси бажання заздалегідь заручитися "паствою". Формулювання "підписуй зараз, а то потім не встигнеш" тисне на психіку і не залишає пацієнтові часу на роздуми. У будь-якому випадку, навіть якщо ви вже підписали якусь попередню угоду, вона не має жодної юридичної сили.

"Ми повинні спочатку обдзвонити всіх пацієнтів на своїй ділянці, і якщо не набереться дві тисячі бажаючих, тільки тоді зможемо приймати людей з інших районів". Якщо вам таке сказали - значить, вас обдурили. Ніяких преференцій за місцем проживання немає. Але в деяких поліклініках керівництво дійсно сподівається залишити все, як було, перевівши пацієнтів зі статусу "за пропискою" в статус "по підписці". Якщо вам кажуть таке в поліклініці (і на дворі вже квітень), відповідайте: "А ось давайте зараз зателефонуємо в міський відділ охорони здоров'я і запитаємо!" Єдина причина, через яку лікар може відмовитися підписувати з вами декларацію, - у нього вже є 2 тисячі пацієнтів.

 

Чи можна буде викликати лікаря додому?

Реалізувати свою свободу вибрати лікаря не так вже й просто. Насамперед потрібно якимось чином знайти цього єдиного і неповторного доктора. У маленьких населених пунктах вибору може не бути зовсім. А у великих містах, навпаки, вибір такий великий, що його важко зробити.

Якщо ви живете у великому місті, то в першу чергу варто придивитися до медичних закладів у своєму районі. Тому що, нагадаємо, система виклику лікарів додому перестане існувати. Але це не означає, що лікаря не можна буде попросити приїхати. Просто рішення про те, чи потрібно відвідувати вас на дому, буде приймати сам лікар.

Як правило, лікаря додому ми викликаємо у разі появи симптомів ГРВІ. "Щоб послухав". Радянська людина могла дозволити собі таку розкіш. Реформа переносить її в розряд недозволених. Захворівши, пацієнт або записується на прийом до лікаря, або телефонує і просить призначити лікування по телефону, сумлінно перераховуючи свої симптоми. Нагадаємо, що сучасна медична наука однозначно стверджує, що ГРВІ ніяк лікувати не треба - потрібні тільки постільний режим, рясне пиття, провітрювання приміщення. Якщо довго не вдається збити високу температуру - слід викликати швидку допомогу.

Також по телефону лікар повинен розповісти пацієнту, в якому випадку огляд все ж таки необхідний. І якщо він необхідний, а стан пацієнта приїхати не дозволяє - лікар їде до нього сам.

Заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк сказав, що виклик додому - це "питання відносин з лікарем, яких немає, але які з'являться в результаті реформи". Він також розповів, що зараз обговорюється можливість отримання лікарняного листа в електронному вигляді - щоб хворий пацієнт міг не їхати до лікаря, а лікар не їхав до пацієнта заради того, щоб видати лікарняний.

Словом, система виклику додому перестане працювати найближчим часом. В екстрених випадках потрібно викликати швидку. В інших випадках рішення про те, чи їхати до пацієнта додому, приймає лікуючий лікар.

Разом з тим, пацієнт приймає рішення, залишатися у цього лікаря або підписати декларацію з кимось іншим. Підписати декларацію з іншим лікарем можна в будь-який момент.

 

Коли гроші підуть за пацієнтом?

Приписна кампанія стартує в квітні, але гроші за пацієнтом почнуть "ходити" не раніше липня 2018 року - до цього моменту повинна запрацювати Національна служба здоров'я. До цього медичні установи будуть отримувати фінансування, як і раніше - в формі субвенцій. З липня 2018 року на первинному рівні (сімейні лікарі-педіатри-терапевти) гроші будуть розподілятися за новим принципом - за кожного пацієнта, приписаного до лікаря, медичний заклад буде отримувати 370 грн, помножені на віковий коефіцієнт.

Віковий коефіцієнт поки розрахували попередньо, пояснив Ковтонюк, і остаточне рішення по ньому ще не прийнято. У чорновому варіанті він становить 2 для дітей і людей, старших 65 років (тобто 370 множимо на 2), 1,2 - для підлітків і людей у ​​віці 40-65 років, одиниця - для молоді від 18 до 39 років. Ці цифри в майбутньому, швидше за все, будуть змінюватися.

Але не всі заклади охорони здоров'я перейдуть на новий принцип роботи з липня. Тому що для цього вони повинні бути готові до автономізації і перетворення з бюджетних установ у комунальні некомерційні установи. Тоді відбувається підписання договору з Національною службою здоров'я. А якщо установа не готова договору немає. Немає договору - немає грошей, які йдуть за пацієнтом (але залишаються традиційні субвенції). Другий шанс підписати договір з НСЗУ - 31 жовтня 2018 року. Ті, хто і до листопада не встигне автономізуватися, повинні встигнути зробити це до кінця року.

Таким чином, як "гроші ходять за пацієнтом" у масштабах всієї країни, ми побачимо тільки в наступному, 2019 році. (І це, як і все вищесказане, стосується тільки первинного рівня надання медичної допомоги, з рештою поки що нічого не відбувається). Приєднуватися до реформи медичні заклади можуть тільки групами - наприклад, одночасно всі медзаклади міста або всі медзаклади району, які фінансуються з одного районного бюджету. Якщо одна з установ міста не готова до автономізації - реформа в цьому місті не стартує. Вибору лікаря це не стосується - підписання декларацій все одно почнеться в квітні по всій країні.

 

Чи можна приписатися до лікаря з приватної клініки?

Приватні клініки та кабінети можуть приєднуватися до реформи в будь-який момент, не чекаючи колег з інших установ. Пацієнт може вибрати лікаря з приватної клініки лише в тому випадку, якщо ця клініка підписала договір з Національною службою здоров'я. Або, звичайно, якщо не збирається використовувати свої 370 (помножених на віковий коефіцієнт) бюджетних гривень, а буде сам оплачувати своє лікування у приватників.

Питання в тому, чи захочуть вони приєднуватися і підписувати договір з Національною службою здоров'я. Павло Ковтонюк сказав, що приватники цікавляться співпрацею. "Переваги роботи з державою - в тому, що воно дає великий потік пацієнтів, - каже Ковтонюк. - Сьогодні в приватних медзакладах потік пацієнтів на порядок менший. Тому що пацієнти платять зі своєї кишені. З іншого боку, якщо приватні клініки підпишуть договір з НСЗУ, їм потрібно буде приймати набагато більше пацієнтів. Хто готовий до цього - двері відкриті ".

Разом з тим, можна припустити, що великі успішні клініки, у яких великий потік пацієнтів і один прийом коштує 400-500 грн, навряд чи будуть зацікавлені в пацієнтах вартістю 370 грн на рік.

 

Куди подінуться зайві гроші?

Якщо на кожного, без винятку, жителя країни виділяються гроші, але при цьому декларацію з лікарем підпишуть не всі, куди подінуться виділені «зайві» гроші?

За словами Ковтонюка, очікується, що в перший рік реформи припишуться до лікаря максимум 30% українців. "Є цифра з Польщі - 10% у перший рік, - каже заступник міністра. - Чому так мало? Тому що не всі люди ходять до лікарів. Деякі просто здорові, молоді. Крім того, напевно, є незвичка, недовіра. Я розраховую на більший відсоток в Україні - третина. Це в перший рік". Павло Ковтонюк зазначає, що гроші будуть використані в будь-якому випадку - незалежно від кількості пацієнтів, які виберуть свого лікаря. "Гроші є, і вони будуть використані. Я думаю, що вони підуть на установи. Ми знайдемо спосіб їх використовувати". Медичні заклади отримають гроші навіть у тому випадку, якщо провалять приписну кампанію у 2018 році.

На рік виділено 13,28 млрд грн, з них 6 млрд буде виплачено в першому півріччі традиційним чином - через субвенції, а більше 8 мільярдів залишаться на друге півріччя.

Не всі медзаклади  підпишуть договори з НСЗУ в липні 2018 року. Ті, хто не підпише, і далі фінансуватимуться за рахунок субвенції, - до листопада або до кінця року.

І навіть якщо в якомусь місті реформа стартує, всі установи договори з НСЗУ підпишуть, але людей у достатній кількості приписати не зможуть - вони все одно отримають гроші. Просто меншу суму - за кількістю пацієнтів, яких вони обслуговують за пропискою. Так буде в 2018 році. Що буде з 2019 року й пізніше з тими установами, які, підписавши договір з НСЗУ, не зможуть набрати кількість пацієнтів, необхідну для виживання? Вони будуть дофінансовуватися з місцевого бюджету. Тобто, по суті, для них нічого не зміниться. "Реформа не є примусом. Це здоровий механізм позитивної фінансової мотивації ", - пояснив Ковтонюк.

А якщо мотивація не подіє - реформа не відбудеться.

За матеріалом Вікторії Герасимчук,

портал новин LB.ua