Багато дорослих людей сьогодні панічно бояться візиту до стоматолога. Страх перед відвідуванням цього лікаря найчастіше пов'язаний з неприємними дитячими спогадами. Саме тому фахівці радять батькам якомога раніше знайомити своїх малюків з зубними лікарями, адже, на жаль, останнім часом поширеність стоматологічних захворювань у дітей зросла.

 

2018_02_09_001

 

- Сьогодні 55% школярів у Житомирі потребують санації порожнини рота, - розповідає Ольга Павлівна Микитчук - завідувачка профілактичного відділення Житомирської міської дитячої стоматологічної поліклініки.

- Оптимальною формою організації стоматологічної допомоги дітям є шкільні стоматологічні кабінети. У школах міста функціонує 19 кабінетів, в яких кожен учень без відриву від навчального процесу може отримати допомогу досвідчених фахівців. Ми раді, що зуміли зберегти зубні кабінети в школах.

- У чому переваги такої форми стоматологічної допомоги?

- Зубні лікарі в школах виконують велику роботу: протягом навчального року оглядають усіх учнів і визначають тих, у кого є захворювання. Якщо батьки дають дозвіл на втручання, проводиться лікування карієсу і його ускладнень. Звичайно ж, вибір - погоджуватися на стоматологічну допомогу в школі чи ні - залишається завжди за батьками. Однак, вважаю, це зручно і для учнів, і для їх батьків, адже не всі з них мають час і можливість, щоб завести дитину до поліклініки. А тут лікар систематично оглядає учнів, добре знає своїх пацієнтів, причому вся допомога надається безкоштовно. Та й діти до шкільного лікаря звикають, не бояться його. Ми помітили, що в тих школах, де є зубні лікарі, менше приросту ускладнень карієсу.

Наші шкільні кабінети гарно оснащені, забезпечені сучасними пломбувальними матеріалами, зокрема скло-іономерними цементами. Дякуємо адміністраціям шкіл, які підтримують нас, допомагають робити ремонт. У тих школах, де немає своїх кабінетів, учнів оглядаємо бригадним методом.

Багато батьків вважають, що краще звернутись у приватні стоматкабінети, але там практично немає дитячих стоматологів, а в лікуванні будь-яких дитячих захворювань присутня своя специфіка. Тож потім виправляти огріхи такого лікування приходять до нас – у дитячу стоматполіклініку.

- Дуже важливо прищепити дітям навички правильного догляду за порожниною рота…

- Це так. Наше відділення називається профілактичним, тож велику увагу ми приділяємо санітарно-просвітницькій роботі. Зубні лікарі в школах навчають і учнів, і вчителів методам догляду за порожниною рота, як правильно чистити зуби, підбирати зубні пасти і щітки. Останнім часом запровадили нову форму роботи - на батьківських зборах читаємо лекції, проводимо бесіди з батьками, щоб вони більше уваги приділяли здоров’ю своїх дітей. Основна  відповідальність за збереження здорових зубів дитини лежить саме на батьках. Вони постійно перебувають поруч і мають стежити, чим харчується син або донька, як займається гігієною порожнини рота і як часто відвідує зубного лікаря.

На жаль, нерідко дитину приводять до лікаря з сильним болем, коли вже неможливо терпіти, і лікувати доводиться не один зуб. Батьки повинні правильно налаштувати дитину на лікування. Треба пояснити, що це не страшно, так потрібно. Загалом якщо регулярно відвідувати стоматолога, то лікування проходитиме легше, не боляче, без неприємних відчуттів, і тоді дитина не боятиметься стоматолога.

- Які захворювання зубів і порожнини рота у дітей сьогодні поширені?

- Часто зустрічаються зубощелепні аномалії. Майже по всіх школах учнів оглядає лікар-ортодонт. Та не всі діти приходять потім на прийом до фахівця у поліклініку. Так, це лікування тривале, але слід враховувати, що дитину молодшого віку можна вилікувати звичайними апаратами. У підлітків зубощелепна система вже сформована, мінералізована, тож іноді апаратне лікування не дає потрібного ефекту, доводиться використовувати вже дороговартісні брекет-системи. Дуже шкода, якщо лікар провів роботу і дав рекомендації, а їх не виконують. Часто буває, що спеціаліст оглянув 300-400 дітей, а з них лише 3-4 прийшло на прийом до ортодонта.

Також поширені пульпіти, періодонтити, стоматити, захворювання слизових. пов’язані з хворобами органів черевної порожнини (гастритами, колітами). Всі ці захворювання успішно лікуються у нашій дитячій стоматологічній поліклініці. Ми працюємо для того, щоб діти мали гарну посмішку.

Від імені адміністрації і колективу міської дитячої стоматологічної поліклініки вітаємо наших колег з професійним святом – Днем стоматолога. Бажаємо легкої руки, свіжого дихання у пацієнтів, професійного зростання та особистого щастя, миру, добра, благополуччя, радості, успіхів. Здоров'я вам і вашим близьким. Нехай пацієнти вас не бояться, а йдуть до вас як на свято.

 

Л. Грузінська.