Щорічно у другий четвер жовтня проводиться Всесвітній день зору для залучення глобального уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з порушенням зору.

 

2017_10_12_01

 

У проведенні Всесвітнього дня зору беруть участь всі партнери в області профілактики порушення зору та відновлення зору. Цей день є також основною подією для профілактики сліпоти та глобальної ініціативи з профілактики сліпоти "Бачення 2020: право на зір", створеної ВООЗ та Міжнародним агентством з профілактики сліпоти.

Сліпота - це нездатність бачити. Провідні причини хронічної сліпоти включають катаракту, глаукому, вікову дегенерацію жовтої плями, помутніння рогівки, діабетичну ретинопатію, трахому і захворювання очей у дітей (наприклад, що спричинені дефіцитом вітаміну А). У світі все ширше зустрічається сліпота, що розвивається з віком, а також сліпота, викликана неконтрольованим діабетом. З іншого боку, в результаті медико-санітарних дій зменшується число випадків сліпоти, що розвивається через інфекцію. Три чверті всіх випадків сліпоти можна запобігти або лікувати.

Основні факти

 • У всьому світі близько 285 млн чоловік страждають від порушень зору, з яких 45 млн вражені сліпотою і 240 млн мають знижений зір.
 • Близько 90% людей, що страждають від порушень зору, живуть в країнах, що розвиваються.
 • За останні 20 років кількість людей, які страждають від порушень зору в результаті інфекційних хвороб, значно зменшилася.
 • 80% всіх випадків порушення зору можна запобігти або вилікувати.

Визначення

Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб - 10 (оновленої і переглянутої в 2006 році), існує чотири рівні зорової функції:

 • Нормальний зір.
 • Помірне порушення зору.
 • Тяжке порушення зору.
 • Сліпота.

Помірні і важкі порушення зору об'єднуються в поняття "знижений зір", а знижений зір разом зі сліпотою представляють всі порушення зору.

Причини порушення зору

У глобальних масштабах основними причинами порушення зору є:

 • нескорректированной аномалії рефракції (короткозорість, далекозорість або астигматизм), 43%;
 • катаракта, 33%;
 • глаукома, 2%.

Хто піддається ризику?

Приблизно 90% людей з порушеннями зору живуть в країнах, що розвиваються.

Люди у віці 50 років і старше

Близько 65% всіх людей, що страждають від порушень зору, - це люди у віці 50 років і старше, в той час як ця вікова група становить 20% населення світу. Натомість у багатьох країнах зростає число людей, що піддаються ризику вікового порушення зору.

Діти у віці до 15 років

За оцінками, 19 мільйонів дітей страждають від порушень зору. 12 млн з них мають порушення зору через аномалій рефракції - станів, які легко діагностуються і коректуються. 1,4 млн дітей є незворотнім сліпими на все життя.

Зміни протягом останніх 20 років

В цілому, незважаючи на старіння глобального населення, масштаби порушень зору в світі з початку 1990-х років зменшилися.

Що таке аномалії рефракції?

Аномалія рефракції є широко поширеним порушенням зору. Вона відбувається в тих випадках, коли око не може чітко фокусувати зображення із зовнішнього світу. Результатом аномалій рефракції є розпливчастий зір, який іноді є настільки сильним, що викликає порушення зору.

Трьома найбільш поширеними аномаліями рефракції є:

 • міопія (короткозорість) - утруднене зорове сприйняття віддалених предметів;
 • гіперопія (далекозорість) - утруднене зорове сприйняття близько розташованих предметів;
 • астигматизм - викривлене зорове сприйняття предметів через нерівномірне кривизни рогівки (прозорої оболонки очного яблука).

Четвертим станом є пресбіопія, яка веде до ускладнень при читанні або розгляді предметів на відстані витягнутої руки. Воно відрізняється від інших порушень тим, що пов'язано зі старінням і трапляється майже з усіма.

Аномалії рефракції не можна запобігти, але їх можна діагностувати шляхом перевірки зору і лікувати за допомогою коригувальних окулярів, контактних лінз або рефрактивної хірургії.

Прес-центр УОЗ,

тел. (0412) 41-37-72,

E-mail: pressdoz@gmail.com