За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, інсульт або гостре  порушення мозкового кровообігу – це раптово розвинені симптоми порушення мозкових функцій, які можуть призвести до смерті людини.

2016_10_28_01

Інсульт - захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку, на фоні перекриття просвіту судини  атеросклеротичною бляшкою чи тромбом, або крововиливу в порожнину черепа та стискання тканини мозку кров’ю внаслідок розриву аневризми або ж артеріальної гіпертензії. Наслідком цього є порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що, в свою чергу, викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. В залежності від локалізації враження, можливе порушення мови, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті та ін.

Щорічно у світі реєструється близько 6 млн. випадків інсульту, у країнах Західної Європи – 1млн. За даними ВООЗ, смертність від інсультів становить 12-15% від загального показника, тобто займає друге-третє місце після захворювань серця та злоякісних новоутворень різної  локалізації. Інсульт посідає третє місце серед причин смертності і перше у структурі стійкої втрати працездатності.

Розповсюдженість  цереброваскулярних захворювань в Україні постійно збільшується, за останні 15 років цей показник виріс майже в 4 рази. В Україні щорічно реєструється близько 130 тис. випадків інсультів. Рівень смертності від інсульту в Україні у 2,5 рази перевищує відповідні показники західноєвропейських країн.

За даними обласного позаштатного невропатолога, к.мед.н. Наталії Герасимчук,  в Житомирській області за 2015 рік зареєстровано 2250 випадків інсульту, що становить 221,9 на 100 тисяч дорослого населення, з них 558 пацієнтів померло. Також хочеться відмітити перевагу ішемічних інсультів (1747 пацієнтів) над геморагічними інсультами (499 пацієнтів). Статистичні дані за 9 місяців 2016 року свідчать про збільшення кількості хворих, що перенесли інсульт і становлять 1773 пацієнти (1424 ішемічний інсульт, 346 геморагічний інсульт).

Недостатня усвідомленість населення щодо симптомів інсульту та необхідності термінової допомоги є однією з важливих причин, що впливають на смертність та інвалідизацію внаслідок інсульту. У багатьох випадках хворі або їх родичі вчасно не звертаються по допомогу. 1-2% хворих  поступають до стаціонарів у межах «терапевтичного вікна».

Українська асоціація боротьби з інсультом наводить наступні ознаки інсульту: раптова м’язова слабкість; оніміння чи поколювання у ділянці обличчя, руки, ноги чи однієї половини тулуба; раптове ускладнення при розмові або розумінні мови; раптова повна або часткова втрата зору на одне чи обидва ока; надзвичайно сильний головний біль; втрата рівноваги; запаморочення.

Термінове розпізнавання ознак інсульту та звернення за кваліфікованою медичною допомогою впродовж 3-6 годин від його початку дозволять зберегти життя хворого та попередити розвиток важких наслідків.

Передбачити інсульт неможливо, але зменшити ризик його виникнення можна. Для цього лікарі радять контролювати свій артеріальний тиск, рівень холестерину в крові, відмовитись від тютюнопаління та вживання алкоголю, дотримуватись основних принципів здорового харчування (зменшити вживання цукру та тваринних жирів, вживати більше овочів та фруктів), а також вести рухливий спосіб життя.

Прес-центр УОЗ,

тел. (0412) 41-37-72,

E-mail:  pressdoz@gmail.com