Зима, зазвичай, чудова пора року, проте насолоджуватися її красотами іноді заважають дороги та тротуари, що в морозну погоду перетворюються у суцільну ковзанку. І хоча ожеледиці такої сильної наразі у нас немає, в травмпункти м. Житомира щоденно звертається в середньому 5–10 травмованих. Загалом, з 9 по 24 січня, по медичну допомогу звернулося 79 осіб.

2016_01_25_0001

Як запобігти можливим травмам?

Запобігання травмам можна віднести до сфери їх профілактики. І, як свідчить всюдисуща статистика, це значною мірою знижує їх кількість. Для попередження зимового травматизму необхідно дотримуватися наступних простих правил.

1. Вибирайте взуття правильно. Для зими, а особливо коли на вулиці ожеледь, точно не підійдуть чобітки на каблуках. Для того, щоб не впасти, необхідна якомога більша площа зіткнення взуття з поверхнею, по якій ви ступаєте. Якщо ви не можете носити взуття без каблука, то нехай він буде широким, стійким. А висота його не перевищує п'ять сантиметрів. А ще краще купувати чобітки на рівній підошві з поліуретану та з глибоким візерунком. Це забезпечить хороше зчеплення з поверхнею.

2. В ожеледицю ходити треба по-особливому – ніби трохи ковзаючи, немов на маленьких лижах. Йти бажано якомога повільніше. Ковзати по льоду спеціально не варто – це збільшує обмерзання підошви. Пам'ятайте, чим швидше крок, тим більший ризик впасти.

3. Особам літнього віку, найбільш схильним до травматизму, рекомендується прикріплювати на підошву звичайного взуття спеціальні накладки "проти ожеледі". Їх можна придбати у відповідних торгових точках.

4. Правильне падіння може істотно знизити ризик серйозної травми. Не варто виставляти руки вперед, коли ви зрозуміли, що падаєте. Так ви підставляєте під удар кисті рук, зап'ястя. Постарайтеся згрупувати своє тіло під час падіння. Не варто падати навзнак. Бережіть також і свої сідниці від удару. Його силу на себе приймає куприк, а разом з тим і весь хребет. Це досить небезпечно і боляче.

5. Ми часто забуваємо про стандартні правила безпеки, коли кудись поспішаємо. Не варто наступати на припорошені снігом ділянки необережно. Під ними може виявитися бруд або гладкий лід. Тому ступайте обережно. Коли ви хочете піднятися сходами в магазин, спочатку спробуйте, наскільки вони слизькі. Часто саме на сходинках люди і падають взимку. Хоч продавці і вішають попереджувальні таблички на двері, не всі на них звертають увагу. Завжди намагайтеся триматися за поручні і ступати потихеньку.

6. Якщо ви все ж впали, зберігайте спокій та оцініть ситуацію. Аби вчасно виявити перелом (вивих), варто звернути увагу на такі симптоми: сильний біль, набряк, деформація пошкодженої кінцівки, біль при спробі рухатись або неможливість поворухнути нею взагалі, тріск у місці пошкодження, тощо. Ще більшою неприємністю для вас стане струс мозку, який цілком може виникнути при сильному ударі головою об лід. Ознаками того, що ви отримали струс мозку, будуть втрата свідомості, запаморочення, головний біль, нудота. У будь-якому випадку, вам варто неодмінно викликати швидку допомогу для того, щоб визначити ступінь тяжкості травми і призначити правильне лікування.

Увага і обережність є основними умовами профілактики травматизму, і не лише зимового. А тому, виходячи на вулицю, особливо в ті дні, коли "плюс" на вулиці міняється на "мінус" або навпаки, треба оцінювати кожен свій крок!

Пам'ятайте, краща профілактика зимових травм – це обережність і обачність!

Обласний медичний центр здоров’я та 

спортивної медицини