У Житомирі 3 листопада відбулася розширена нарада на тему “Гендерне бюджетування в Україні” у Житомирській області, в якій взяли участь представники Житомирщини та Міністерства фінансів України.

2015_11_04_001

Проект “Гендерне бюджетування в Україні” (ГОБ Проект) фінансує Шведське агентство міжнародного розвитку (Sida) та впроваджує консорціумом у складі трьох консультаційних компаній: Indevelop, CPM та НІРАС.

Ми взяли п'ять пілотних областей та два міністерства: соціальної політики і молоді та спорту. До закінчення проекту у 2018 році ми будемо працювати з усіма областями та плануємо працювати з усіма міністерствами, - прокоментувала національна експертка проекту “Гендерно-орієнтованого бюджетування в Україні” Оксана Цюпа.

Представниця Міністерства фінансів України зазначила, що вони вже не вперше працюють зі шведським агентством.

Метою цього проекту є надання консультативної підтримки Мінфіну. Але участь у реалізації проекту беруть й інші гілки влади. Реалізація проекту розрахована на 2014-2018 роки”, -  розповіла заступниця начальника відділу регіонального розвитку управління планування місцевих бюджетів Департаменту місцевих бюджетів Міністерства фінансів України Юлія Остріщенко.

Робоча група у Житомирі працювала дев'ять місяців. Експерти називають свою презентацію - дітищем, яке “виносили”.

“Гендерне бюджетування - це не окремий бюджет. Ми не можемо порівну ділити бюджет, треба враховувати усі компоненти, - прокоментувала начальниця обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Житомирської обласної ради, член робочої групи Віра Кошман. 

2015_11_04_002

Вона також зазначила, що бути однією з пілотних областей - важко.

Це вперше, коли ми взяли охорону здоров’я. Для мене було цікаво докопатися до істини та отримати результати”, - сказала Віра Кошман.

Поки що в Житомирі проаналізували дві проблеми: онкозахворювання та туберкульоз.

Заступник директора - начальник управління фінансів виробничої та невиробничої сфери департаменту фінансів облдержадміністрації та заступник голови робочої групи Вадим Турський представив підсумки дослідження на захворювання на туберкульоз.

Нам подарували “гендерні” окуляри, за допомогою яких робоча група вивчала конкретні питання, - розповів Вадим Турський.

З дослідження виходить, що туберкульоз більш поширений серед чоловіків (72%), ніж серед жінок (28%).

Бог створив нас різними. Гендерна політика має зробити нас рівними у суспільстві. Треба, щоб можливості у чоловіків та жінок були рівними для самовираження, для реалізації у суспільстві”, - наголосив заступник голови Житомирської облдержадміністрації Ярослав Лагута.

Довідково:

Гендерно-орієнтоване бюджетування – визнаний у всьому світі ефективний інструмент досягнення гендерної рівності, який сприяє підвищенню ефективності використання бюджетних коштів.

ГОБ поєднує два процеси, не пов’язані між собою: забезпечення гендерної рівності і управління державними фінансами. З одного боку, заходи із забезпечення гендерної рівності переважно відносять до сфери захисту прав людини. З іншого боку, управління державними фінансами часто сприймається як суто технічний процес розподілу фінансових ресурсів, в тому числі і через бюджет. Гендерно-орієнтоване бюджетування поєднує ці процеси та засвідчує той факт, що принципи гендерної рівності можуть і повинні бути включені у бюджетний процес. У такий спосіб, бюджет складається із врахуванням потреб усіх споживачів: чоловіків і жінок, хлопчиків та дівчаток. Гендерно-орієнтовані бюджети є бюджетами, які відповідають реальним потребам суспільства.

За матеріалами прес-служби ОДА