14 листопада  на базі Житомирського інституту медсестринства відбулася всеукраїнська нарада «Актуальні питання діяльності  вищих медичних і фармацевтичних навчальних закладів та розвитку медсестринства» за участі провідних фахівців Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти та науки України.

У роботі наради взяли участь: директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Олександр Торбас, доктор мед. наук, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України з медсестринства, ректор Житомирського інституту медсестринства Віктор Шатило, провідні фахівці Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти та науки України та 120 фахівців з медсестринської справи, науковці та викладачі вищих навчальних закладів із 22 областей України.

2014_11_14_01

Учасників наради тепло привітав директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Олександр Торбас. Він зазначив, що Житомирщина має потужну базу підготовки середніх медичних працівників практично за всіма напрямками і спеціальностями. Випускники чотирьох медичних закладів області, якими є Житомирський інститут медсестринства, Житомирський базовий фармацевтичний коледж, Новоград-Волинський  та Бердичівський медичні коледжі, отримують високу підготовку і кваліфікацію.

2014_11_14_02

Олександр Торбас вказав і на проблеми галузі, серед яких – матеріальне забезпечення медичних працівників, кадровий дефіцит лікарів, що нараховує 1300 спеціалістів, внаслідок відсутності на теренах області відповідного навчального закладу. Водночас на Житомирщині практично немає кадрового дефіциту серед медичних працівників середньої ланки – в області працює 17 тисяч медсестер і фельдшерів на 4,5 тисячі лікарів. Керівник департаменту зазначив, що саме медичний працівник середньої ланки відчуває на собі основний об’єм навантаження медичної роботи, і висловив сподівання, що нарада визначить пріоритетні напрямки вирішення проблемних питань. «Ми маємо прийняти спільне рішення задля поліпшення підготовки і практичної діяльності середніх медичних працівників», – зауважив Олександр Торбас.

2014_11_14_03

З побажаннями миру, добра і плідної праці звернувся до учасників наради ректор Житомирського інституту медсестринства Віктор Шатило. Він повідомив, що для огляду підготовлені спеціалізовані кабінети, наукові лабораторії закладу. Всі бажаючі зможуть пересвідчитися в тому, що інститут – один із найпотужніших в Україні, з прекрасною матеріально-технічною базою, розвиненою сестринською освітою. Віктор Шатило висловив сподівання, що керівники медичних коледжів зможуть запозичити щось у свої навчальні заклади, а також поділитися своїм досвідом.

З питанням щодо стратегії розвитку медичної та фармацевтичної освіти у контексті реалізації положень Закону України «Про вищу освіту» виступив перед учасниками наради заступник начальника відділу освіти та науки Департаменту кадрового менеджменту, освіти та науки МОЗ України Юрій П’ятницький. Він наголосив на тому, що розбудова вітчизняної медицини визнана одним із першочергових пріоритетів. Новий закон України «Про освіту» має на меті спокійні позитивні зміни в освітянському житті. Зокрема, йдеться про підготовку фахівців з вищою освітою, яка  здійснюється за відповідними освітньо-професійними, освітньо-науковими, науковими програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврcький) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий) рівень; науковий рівень.

2014_11_14_04

-Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти,  - зазначив Юрій П’ятницький, - передбачає успішне виконання особою відповідної освітньої (освітньо-професійної чи освітньо-наукової) або наукової програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: молодший бакалавр; бакалавр; магістр; доктор філософії; доктор наук.

Юрій П’ятницький звернув увагу на те, що в системі середньої медичної освіти стоїть завдання впровадження військово-медичних дисциплін у підготовку фельдшерів і медичних сестер. Значна увага має приділятися виховній роботі зі студентською молоддю, яка є запорукою сталого національного розвитку держави.

Про актуальні питання організації навчально-методичної роботи у вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладах з урахуванням положень Закону України «Про вищу освіту» навчальних закладів та розвитку медсестринства» доповідала директор Державної установи  «Центральний методичний кабінет  підготовки молодших спеціалістів  МОЗ України» Тетяна Чернишенко. Вона акцентувала увагу учасників наради на забезпеченні імплементації Закону України «Про вищу освіту» у вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладах.  Для цього, зокрема,  необхідно:

  • Вжити заходів щодо приведення назв, статусу, статутів, структури вищих медичних і фармацевтичних навчальних закладів та закладів післядипломної освіти, які здійснюють підготовку і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних фахівців, згідно із Законом України «Про вищу освіту».
  • Забезпечувати здійснення навчального процесу у вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладах відповідно до Закону України «Про вищу освіту» за ступенями вищої освіти: молодший бакалавр; бакалавр; магістр.
  • Здійснювати заходи щодо залучення до вищих медичних і фармацевтичних навчальних закладів викладачів, які мають наукові ступені або вчене звання.
  • Розробити галузеві стандарти вищої освіти освітньо-професійної  та освітньо-наукової програм зі спеціальностей  та відповідно до обсягів ЄКТС, визначених у Законі України  «Про вищу освіту».
  • Привести  нормативну базу МОЗ України щодо підготовки, підвищення кваліфікації та атестації медичних та фармацевтичних фахівців відповідно до Закону України «Про вищу освіту».
  • 2014_11_14_05

Відповідно до програми на нараді також обговорювалися такі питання, як затвердження спеціальності «Сестринська справа» як наукової, якість організації проведення ліцензійних інтегрованих іспитів у вищих медичних і фармацевтичних навчальних закладах у 2014 році, поліпшення якості практичної підготовки студентів, кадрова політика в охороні здоров’я та розвиток медсестринства у контексті реалізації положень Закону України «Про вищу освіту».

Прес-центр ДОЗ

тел (0412) 41-37-72.

E-mail:  press@ztomc.net.ua