МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

 

вул. М. Грушевського, 7, м . Київ, 01021, тел. (044) 253-61-94, E-mail: moz@moz.gov.ua , web:http://www.moz.gov.ua, код ЄДРПОУ 00012925

 

_______ 11 .09 ________ №_0 4.01.10-__ _______ На №_________________ від_________________

 

 

Міністру охорони здоров'я АР Крим, начальникам головних управлінь охорони здоров'я Дніпропетровської, Львівської, Харківської, Головного управління охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської, управління охорони здоров'я та курортів Вінницької, управління охорони здоров'я та медицини катастроф Одеської, управлінь охорони здоров'я обласних державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської та управління охорони здоров'я Севастопольської міських державних адміністрацій,

Вищі медичні навчальні заклади ІІІ-ІУ рівня акредитації

Заклади охорони здоров'я, підпорядковані МОЗ

 

 

 

Міністерство охорони здоров'я направляє для використання у роботі та вжиття організаційних заходів з удосконалення надання медичної допомоги новонародженим "Рекомендації стосовно діагностики та лікування у новонароджених пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)".

Додаток: на 3 арк.

 

 

Заступник Міністра В.Д. Юрченко

 

 

 

 

Осташко 253 72 71

Рекомендації

стосовно діагностики та лікування у новонароджених

пандемічного грипу , спричиненого вірусом

(А H1/N1 Каліфорнія)"

 

Діти віком менше 5 років мають високий ризик розвитку важкого захворювання, спричиненого вірусом грипу А ( H 1 N 1). Ризик трансмісії вірусу грипу А( H 1 N – Каліфорнія від матері до плода під час вагітності невідомий, проте новонароджені можуть бути потенційно інфіковані, якщо пологи відбулися за 2 дні до початку захворювання або 7 днів після закінчення симптомів . Ризик захворювання новонародженого на грип типу А ( H 1 N 1) є досить високий. Однак новонароджені діти перших 6 місяців життя, які вигодовуються грудним молоком є найбільш захищеною категорією населення від дії цього вірусу.

Вроджений грип . Ризик передачі грипу H1N1 від матері до плоду точно не встановлений . Стосовно вірусів грипу різних типів прямі докази тератогенної дії не доведені. Однак встановлено, що при інфікуванні жінки в першому триместрі вагітності збільшується в 3-5 раз частота спонтанних викиднів, мертвонароджень та вроджених вад розвитку. При захворюванні вагітної безпосередньо перед пологами дитина може народитись з ознаками вродженої інфекції (ймовірність 50%). Клініка вродженого грипу мало чим відрізняється від грипу у новонароджених з постнатальним інфікуванням.

 

Особливості клінічного перебігу захворювання на вірусну інфекцію (грип) у новонароджених:

•  Гострий початок захворювання

•  Погіршення загального стану, період збудження, який потім змінюється на загальмованість, погіршення сну, напади апное, можливі судоми

•  Поява дихальної недостатності (тахіпное, задишка)

•  Підвищення частоти серцевих скорочень до 180-200 уд. за хвилину.

•  Порушення периферійного кровообігу (мармуровість шкіри, ціаноз, акроцианоз)

•  Зниження прибавки маси тіла

•  Катаральні явища (закладеність носа, виділення з носа, сухий кашель)

•  В легенях жорстке дихання, сухі хрипи

Ускладненням перебігу захворювання може бути пневмонія (вірусна або вірусно-бактеріальна), менінгоенцефаліт, геморагічні розлади.

Тривалість клінічних проявів коливається від 6 до 23 днів.

Діагноз:

У зв`язку з відсутністю типових клінічних ознак захворювання на грип у новонароджених дітей, діагностика ґрунтується на епідеміологічному анамнезі матері (оточення), вірогідного або підтвердженого випадку інфікування вірусом грипу А( H 1 N 1) за 7 днів до появи симптомів захворювання (07.11.2009 №813 "Про затвердження Алгоритму медичної допомоги хворим на пандемічний грип, викликаний вірусом А( H 1 N 1 Каліфорнія)", від 07.11.2009 №814 "Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H 1/ N 1 Каліфорнія)").

Клінічна характеристика нового грипу А ( H 1 N 1- Каліфорнія):

•  Інкубаційний період від 1до 7 днів

•  Раптовий підйом температури понад 38 С

•  Біль у горлі, фарингіт

•  Головний біль

•  Кашель

•  Біль у м'язах

•  Блювота, діарея (рідко)

 

Тактика ведення новонароджених з ознаками (підозрою) грипу:

 

•  У випадку реєстрації гострого вірусного (грип) захворювання у матері, яка знаходиться у пологовому будинку, її новонароджена дитина повинна бути відокремлена і знаходитись в ізольованому приміщенні протягом всього періоду перебування матері в родопомічній установі.

2.У випадку наявності ризику захворювання матері або легкого перебігу захворювання і при наполяганні матері на сумісному перебуванні дитина може знаходитись в палаті сумісного перебування з матір'ю за умови: забезпечення ізоляції палати, дотримання правил санітарно-епідемічного режиму ( маски, миття рук, зміна одягу, заборони відвідувань, наявності персоналу або здорового члену сім'ї, який забезпечить допомогу матері в догляді за дитиною і годування, відносного відокремлення місця перебування дитини (розташування не менше 3 метри від матері, використання захисних екранів) ( Interim Guidance on Infection Control Measures for 2009 H 1 N 1 Influenza in Healthcare Settings , Including Protection of Healthcare Personnel . October 14, 2009, 2:00 PM ET . Centers for Disease Control and Prevention   1600 Clifton Rd. Atlanta, GA 30333, USA cdcinfo@cdc.gov )

 

3.Персонал, який залучений до догляду за новонародженим, має носити марлеві маски, ретельно обробляти шкіру рук до і після контакту з дитиною.

4.Мати з важким клінічним перебігом захворювання повинна зціджувати грудне молоко, яким вигодовується її новонароджена дитина.

5.Дитина повинна знаходитися під постійним спостереженням з метою виявлення симптомів вірусного захворювання.

6.Контакт з матір'ю дозволяється при відсутності гострих клінічних ознак захворювання (підвищення температури, кашлю, катаральних явищ), через 48 годин після припинення основних симптомів.

7.Якщо присутні (або з'явились) симптоми захворювання, має бути проведене вірусологічне обстеження (тестування) з метою типування вірусу грипу, та така дитина повинна бути переведена у спеціалізоване відділення.

8.Противірусний препарат озельтамівір (Таміфлю) не використовується для лікування новонароджених.

Використання противірусних препаратів (озельтамівір) з метою п роф ілактики грипу А( H 1 N - Каліфорнія) у дітей віком менше 3 місяців рутинно не проводиться.

Профілактика проводиться шляхом застосування загальноприйнятих протиепідемічних заходів.

 

Вигодовування новонароджених:

 

Грудне вигодовування має заохочуватися та підтримуватися, особливо в умовах епідемії вірусної інфекції. Новонароджені з ознаками вірусного захворювання чи народжені від матерів з розгорнутими проявами грипу повинні вигодовуватися зцідженим грудним молоком. Лікування дитини, чи профілактичне застосування противірусних препаратів не є протипоказанням для грудного вигодовування чи вигодовування дитини грудним молоком.

 

 

 

 

Головний спеціаліст МОЗ

зі спеціальності "Неонатологія" Є.Є. Шунько