Обласний центр здоров'я  

З настанням холодів приходить гостре респіраторне захворювання (ГРЗ)

 

Гостре респіраторне захворювання (ГРЗ) – хвороба непроста, а якщо бути точним, це ціла група хвороб, схожих, як близнюки. Усі вони мають дві типові риси: перша – проникнення збудника в організм через дихальні шляхи; друга – локалізація інфекційного вогнища в організмі. При всіх ГРЗ уражаються органи дихання: ніс, глотка, гортань, трахея, бронхи. Неважко помітити, що обидві головні риси ГРЗ дуже тісно пов'язані з диханням, звідси і назва хвороби – гостре респіраторне захворювання.

У залежності від збудника ГРЗ поділяються на такі групи:

1. ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції): грип, парагрип, аденовірусна, респіраторно-синцитіальна, реовірусна, короновірусна інфекції та ін.

2. Бактеріальні ГРЗ. Вони викликаються стрептококами, стафілококами, пневмококами і багатьма іншими бактеріями. Нерідко бактеріальне ГРЗ приєднується до вірусного чи виникає на тлі хронічних захворювань органів дихання. З усіх бактеріальних ГРЗ найбільш відома ангіна, щоправда, її не завжди включають до списку ГРЗ, хоча за всіма ознаками ангіна відноситься саме до них.

3. ГРЗ, викликані мікоплазмами – організмами, позбавленими клітинної оболонки. Часто мікоплазмоз ускладнюється запаленням легень.

Однак під маскою ГРЗ можуть ховатися дуже серйозні захворювання: грип, ангіна, дифтерія, інфекційний мононуклеоз, скарлатина.

Ангіна викликає ускладнення, пов'язане з ураженням суглобів, серця, нирок. Дифтерія не відноситься до ГРЗ, хоча загальні риси в цих захворювань є: дифтерійна паличка, як і віруси, що викликають ГРЗ, передається повітряно-крапельним шляхом; при дифтерії теж уражаються органи дихання, але не тільки. При цій інфекції серйозно порушується діяльність серця, нервової системи, нирок. Перебіг дифтерії більше всього схожий на ангіну. Якщо хворий не щеплений проти дифтерії чи хтось з його оточення занедужав цією хворобою, діагноз дифтерії в такій ситуації відкидати не можна.

Інфекційний мононуклеоз також є хворобою, що передається повітряно-крапельним шляхом. Однак її перебіг досить важкий: крім підвищеної температури і болю у горлі, для неї характерні зміни в крові, збільшення печінки і селезінки, запалення лімфатичних вузлів.

При виникненні підозри на ГРЗ негайно вертатися до лікаря. Лише правильно поставлений діагноз і вчасно розпочате лікування забезпечать швидке одужання.

 

Житомир – 2008 р.