Грип – гостре вірусне захворювання, що передається через повітря й уражає дихальні шляхи. Здебільшого від зараження до прояву симптомів минає 1-2 доби, а інколи – й кілька годин. Вірус, що потрапив у слизову оболонку носоглотки, швидко розмножується, паразитуючи на здорових клітинах.
 
Ознаки захворювання
 
Швидке підвищення температури, ломота, слабкість, пітливість, сильний головний біль у ділянці лоба і скронь, біль у суглобах та кистях, нудота, зникнення апетиту, запаморочення, порушення свідомості й судоми – це ознаки інтоксикації організму, який ніби отруюється вірусом грипу. Дещо пізніше з'являється сухий кашель, біль за грудиною, охриплість голосу. Без ускладнень грип триває близько: 7 днів – з інкубаційним періодом та лікуванням.
На грип найчастіше хворіють діти та люди похилого віку, люди зі слабким імунітетом, у крові яких відсутні протигрипозні антитіла. Імунітет, набутий унаслідок перенесеної хвороби, тримається 1-2 роки, але лише до того вірусу, який викликав захворювання.
 
Можливі ускладнення грипу
 
Це, насамперед, бронхіт, пневмонія, плеврит, синусит, арахноїдит, загострення хронічних захворювань. Найтяжчими з них є токсичний набряк легенів та мозку, гостра серцево-судинна недостатність, енцефаліт та менінгоенцефаліт, неврит тощо. Найбільш вразливі до ускладнень – це особи, що страждають на хронічні захворювання або в минулому перенесли черепно-мозкові травми, а також ті, хто зловживає спиртним.
 
Попередження захворювання на грип
 
Найефективнішим методом запобігання грипу в усьому світі вважається вакцинація. З цією метою можна скористатись Інфлуваком, Ваксигрипом або Флюариксом, котрі є в наших аптеках.
Щеплення здійснюються у спеціально обладнаних кабінетах поліклінік і лікарень: дорослим і підліткам – у дельтоподібний м'яз; дітям – під лопатку. Захисні антитіла в організмі дорослої людини утворюються через 2 тижні, у дітей – через три. Напружений імунітет, набутий завдяки вакцині, зберігається впродовж півроку.
Вакцинуватись бажано щороку, особливо людям із групи ризику: тим, кому за 65; особам із хронічними захворюваннями (серцево-судинної системи, легенів, печінки, нирок, з анемією, бронхіальною астмою, цукровим діабетом) та зниженою імунною захищеністю – (ВІЛ-інфіковані).
 
 
Пам'ятайте:  вакцинація протипоказана людям у період загострення хронічних захворювань та тим, хто має алергію на курячий білок!
 
Профілактичні заходи в передепідемічний період
 
З противірусних хіміопрепаратів найбільш доступним є Ремантадин, проте вживати його можна тільки за рекомендацією лікаря. Хорошим бар'єром для вірусів грипу є змазування слизової оболонки носа оксоліновою маззю, закапування в ніс соку алоє.
Серед заходів неспецифічної профілактики грипу та ГРВІ, спрямованих на підвищення захисних сил організму, важливе місце мають різні загартовуючі процедури, вживання природних фітонцидів – цибулі, часнику, хрону, повноцінне харчування, особливо споживання продуктів, багатих на вітамін С, ін. З адаптогенів рослинного походження бажано застосовувати екстракт елеутерококу або настоянку аралії. Перший використовується у вигляді 25-30 денних курсів: дорослим по 20-40 крапель на прийом 2-3 рази на день, дітям по 1-2 краплі на рік життя два рази на день. З цією метою можна використовувати настоянки ехінацеї, женьшеню, родіоли рожевої, лимонника китайського (протипоказаний при схильності до підвищення тиску).
 
При грипі не можна:
 
– збивати температуру тіла нижче 38оС, бо при температурі вище 37°С в організмі утворюється власний противірусний білок – інтерферон. Жарознижувальні засоби давати тільки при температурі 38оС і вище (особливо малим дітям, щоб запобігти розвитку судом);
– при температурі нижче 38оС застосовувати засоби швидкої допомоги, на зразок флюколду, колдфлю: вони лише ліквідовують симптоми і знижують температуру, а тому вірус продовжує розмножуватися в організмі, внаслідок чого розвиваються ускладнення;
– самовільно приймати антибіотики.
 
Для запобігання зараженню вірусом грипу намагайтеся дотримуватися таких правил:
 
– Регулярно провітрюйте приміщення, в якому Ви знаходитеся впродовж значного часу – це зменшує концентрацію, вірусів в повітрі кімнати!
– Не відвідуйте поліклініку самостійно у разі підвищення температури тіла – викликайте лікаря додому!
– При ознаках подразнення верхніх дихальних шляхів, під час кашлю і чхання прикривайте рот і ніс хустинкою. Не соромтеся робити зауваження іншим при порушенні цього правила!
– Уникайте місць масового скупчення людей, не користуйтеся громадським транспортом, не перевозьте на ньому дітей!
– Завчасно (до початку епідемії) зробіть вакцинацію собі і дітям!

Житомир – 2009 р.